MS v hokeji 2017 - Tréner Cíger to už nevydržal: Po poslednom zápase naložil šéfovi hokeja Kohútovi | Pluska.sk

Tréner Cíger to už nevydržal: Po poslednom zápase naložil šéfovi hokeja Kohútovi

16. mája 2017, 16:30

Koniec, záverečná! Slovensko si prehrou 2:4 so Švédskom vydobylo najhoršie umiestnenie na hokejových MS v histórii samostatnosti. Počas šampionátu sa spustila vlna kritiky na hlavu Zdena Cígera, ktorý však po poslednom zápase prehovoril o tom, o čom celý čas mlčal. Všetkým prítomným novinárom poskytol vyjadrenie, v ktorom sa štipľavo vyjadril na rôzne témy.

Tréner Zdeno Cíger si nedal po poslednom zápase servítku pred ústa.

Tréner Zdeno Cíger si nedal po poslednom zápase servítku pred ústa.

Autor: TASR

Ako ste videli posledný zápas na šampionáte, ktorý bol zároveň vašim posledným na reprezentačnej striedačke?
Chalani začali zápas veľmi dobre, bola vidieť chuť a energia, pretože chceli dokázať, že nie sú až takí zlí. Škoda, že sme hrali ako vždy, že sme mali šance, ale nedali sme góly. Neurobili nič zlé a som rád, že dali do toho všetko, urobili proti Švédom maximum.

Čo hovoríte na výkon Jara Janusa?
Bol perfektný! Nabehol do bránky, bola vidieť jeho istota a klobúk dole. Ukázal, že vie chytať.

Bolo cítiť na tíme po tom, čo nám Dáni "zabezpečili" účasť medzi elitou, uvoľnenosť?
Treba si otvorene povedať, že by sa nám so Švédskom, keby sme potrebovali nejaký bod, hralo ťažšie. Takto boli uvoľnenejší a nemali čo stratiť. 

PLUSMÁNIA DENNÍKA PLUS JEDEN DEŇ pokračuje i na online! Je tu DRUHÁ ŠANCA! Máš nálepku PLUSMÁNIE z dnešného dňa? Si stále v hre o 317 megacien na on-line každý deň!

Bol zlomovým momentom pre Slovensko na MS zápas s Talianskom?
Zlom bol už od vlani! Jeden rok bojkotujeme, druhý zase sabotujeme... Tí chalani to cítia. Je neskutočné, čo sme zažili, ohľadom cestovania a ohľadom iných vecí... Ako sa dá potom niečomu venovať? Každý len kritizuje a hľadá chyby. To je však naša mentalita, hľadať problém. 

Aký pocit máte z celého turnaja?
Nechcem to teraz príliš rozoberať, aby som nepovedal nejakú blbosť. Keď sa vrátime na Slovensko, tak si môžeme sadnúť. Naozaj, tie dva roky, čo som zažil pri hokeji, to je katastrofa. Chcem sa o tom baviť, otvárať témy aj na margo kritiky. Nečudujem sa tým chalanom, že aj tak hrali. Pred MS to bolo odovzdané mužstvo, potom sa hrá ťažko. Aj keď si niektorí chalani povedia, že "aký som hráč, veď som vyhral napríklad Extraligu", a zistil som, že je to úplne inak. To si musia chalani uvedomiť a aj tak robia, no keď im budeme ešte k tomu nakladať, tak je ťažké od nich dostať niečo navyše.

Neľutujete, že ste do toho pred tými dvomi rokmi išli?
Nikdy nič neľutujem. Robím hokej odmalička, vyrastal som na štadióne a robím niečo, čo ma teší. Ale mrzí ma, že niektorí ľudia mi to vedome znechucujú. 

Prezident SZĽH Martin Kohút vyhlásil, že vás s Róbertom Švehlom nepodporí. Vedeli ste o tom?
To je na tom najhoršie, že o tom viete, ale aj tak do toho idete. Poviem pravdu, že by som odišiel aj skôr, ale nechcel som to urobiť kvôli chalanom. Neteší ma to, ale neznášam, keď také niečo dopredu povie. Možno, že vtedy, keď získate medailu. To sú smiešne veci! Ale, ako vravím, nie som človek, ktorý len tak ľahko odchádza z boja. Urobil som, čo som mal a vždy to urobím.

Prezident SZĽH bol v Kolíne. Mali ste stretnutie a bavili ste sa?
Nechcel som sa s ním ani baviť a dobre, že ani nebol pri mne. S takým človekom sa nebudem baviť, proste to bol podraz za podrazom. 

Pán Kohút tvrdil médiám, že s vami telefonoval...
Netelefonoval. Písal mi sms-ky, no také správy sú nepodstatné. To ma nepovzbudí a nepomôže mi to. Je to falošné a je to nejaká hra. Ja však neviem hrať nejaké hru, nie som politik, mám rád hokej a robím všetko preto, aby som hokeju pomohol. 

Myslíte si, že toto vnímali aj hráči?
Chalani si možno povedia svoje, no ja to zopakujem, že si beriem plnú zodpovednosť. Niektoré veci však nemôžu takto fungovať. 

Aké?
Nemôžeme pred majstrovstvami sveta šetriť na hokejkách, korčuliach, na nejakej doplnkovej výžive, či pitnom režime... Vymeníme v tíme piatich ľudí, ktorý pre hokej robili dlho. To sú ťažké veci, a potom nie každý to dokáže v tom strese na MS zvládnuť. To chalani cítili. Potom sa pridá aj to, že niektorí nechceli prísť reprezentovať, čím nechali mladých chlapcov v štichu. Preto dávam pred nimi klobúk dole, že to zvládli, keď hrali proti takým hráčom ako boli dnes Švédi. 

Ktorí nováčikovia vás potešili?
Každý robil všetko v rámci svojich, či už Zigo, Matoušek alebo aj Skalický. Pozrime sa ale, koľko hráčov dostalo od minulého roku šancu, čo by nikdy nehrali na seniorských MS. Takto získavajú skúseností a treba si uvedomiť, že iných hráčov nemáme. Musíme myslieť do budúcna. 

Na tom ste teda chceli stavať?
To bola naša filozofia aj s Robom Švehlom. Budovať budúcnosť slovenského hokeja. Otvorene sa môžeme baviť, že starší hráči už nemajú toľko chutí a napríklad Majo Hossa so Zdenom Chárom už majú veľa odohraté, a človek musí počítať s tým, že musia dostať šancu mladší hráči, ktorí sa musia dostať na určitú úroveň.  
 

 
Autor: Z Kolína Milan Hanzel a Peter Odráška
 
 
 
Tréner Cíger to už nevydržal: Po poslednom zápase naložil šéfovi hokeja Kohútovi
Z Kolína Milan Hanzel a Peter Odráška