Halák vzal Malkinov gól na seba

05. mája 2010, 10:44
Tip redakcii

Tradične spoľahlivým výkonom sa v noci na stredu prezentoval slovenský hokejový brankár v službách Montrealu Jaroslav Halák. V treťom stretnutí série 2. kola play off NHL s Pittsburghom chýbalo opore domácich Canadiens k dokonalosti iba zneškodnenie strely Jevgenija Malkina na začiatku tretej tretiny.

Jaroslav Halák (na snímke vľavo) vykrýva strely hráčov Pittsburghu

Jaroslav Halák (na snímke vľavo) vykrýva strely hráčov Pittsburghu

Autor: TASR

No práve gól ruskej hviezdy v početnej výhode sa ukázal byť kľúčovým, obhajca titulu vďaka nemu vyhral 2:0 a v semifinále Východnej konferencie sa ujal vedenia 2:1 na zápasy.
      
Bezgólovú drámu rozhodla situácia z 42. minúty. So špecialistami na oslabenia obrancami Joshom Gorgesom a Hallom Gillom na trestnej lavici sa nenašiel v domácom drese nik, kto by odpratal Sidneyho Crosbyho spred Haláka. Kapitán Penguins zaclonil slovenskému brankárovi výhľad a Malkinova delovka z prvej zapadla tam, kam mala. Halák bol bezmocný, výhovorky však nehľadal.

"Strelu som zbadal až v poslednom okamihu, no mal som ju zastaviť,"
zobral vinu na seba. Odchovanec ružinovského hokeja, ktorý o týždeň oslávi 25. narodeniny, dokázal svoje umenie, keď kryl pokusy Cooka, Goligoského, Letanga, Crosbyho i Malkina. Kapitán "tučniakov" Crosby pritom v doterajších troch súbojoch série nedokázal prekonať Haláka ani raz a ťahá šnúru štyroch zápasov bez streleného gólu. Slovák si napriek prehre štatisticky polepšil, s úspešnosťou zásahov 93,3 percent dokonca vedie spolu s Craigom Andersonom z Colorada poradie brankárov v play off. S priemerom 2,49 gólu na zápas uzatvára prvú šestku.
      
Hoci Halák pôsobil impozantným dojmom, jeho náprotivok chytal ešte lepšie. Marc-Andre Fleury chytil všetkých 18 striel domácich a mohol oslavovať premiérový shutout v tohtoročných bojoch o Stanley Cup. „V tretej časti sme si vypracovali niekoľko dobrých streleckých príležitostí, ale Fleury nám ich všetky zmaril,“ citoval denník Montreal Gazette domáceho útočníka Briana Giontu. Kanadský reprezentačný gólman potvrdil, že vie vytasiť veľké zákroky, keď ich jeho mužstvo najviac potrebuje.

"Toto nie je séria, v ktorej by si ‘Flower’ mohol zlepšovať štatistiky,"
tvrdí tréner pittsburgských brankárov Gilles Meloche. "V zápasoch sa často vyskytujú pasáže, keď na neho nesmeruje jediná strela, kým Jaroslav Halák na druhej strane čelí záplave pukov a má plno zákrokov. Marc-Andre bude vyzerať dobre, iba ak pustí najviac jeden gól," myslí si Meloche.
      
Brankársky súboj Haláka s Fleurym bude pokračovať v noci na piatok, keď je v montrealskom Bell Centre na programe štvrtý súboj série.

Zostrih zápasu medzi Montrealom a Pittsburghom (zdroj: NHL.com):

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Halák vzal Malkinov gól na seba
TASR