Hokej-MS20: Slováci zázračne zvrátili dvojgólovú stratu

01. januára 2012, 11:07

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov postúpila do štvrťfinále majstrovstiev sveta juniorov v Calgary a Edmontone. V silvestrovskom stretnutí si poradila s výberom Švajčiarska 6:4, čo jej v tabuľke A-skupiny zaručilo tretiu - poslednú postupovú - priečku.

Slováci sa tešia z výhry.

Pod tento významný úspech sa spomedzi zverencov Ernesta Borkoša v sobotu najviac podpísali mladíci z prvého útoku Matúš Chovan (3+0) a Tomáš Jurčo (0+4). Mladí Slováci zaostávali v dôležitom súboji za súperom 0:2, 1:3 aj 2:4, avšak v rozpätí 46. - 50. minúty strelili štyri góly a rozhodli o svojom víťazstve. "Z tejto výhry sa veľmi tešíme. Je to skvelý spôsob zakončenia starého roka a vstupu do nového. Dal som síce tri góly, ale to nie je podstatné. Oveľa dôležitejšie je, že budeme hrať vo štvrťfinále, čím sme splnili cieľ," uviedol pre iihf.com Matúš Chovan. Slovensko sa vo štvrťfinále v pondelok 2. januára stretne o 23.00 SEČ /15.00 h miestneho času/ s Fínskom.

Víťazmi A-skupiny v Calgary sa napokon stali mladí Švédi, ktorí v dramatickom zápase o prvenstvo v základnej časti zdolali Rusko 4:3 po predĺžení. Švédi do zápasu vstúpili zle, v 3. min inkasovali dvakrát v priebehu siedmich sekúnd a ešte do prvej prestávky dostali ďalší gól pri vlastnej presilovke. V druhej časti hry mali prevahu, ale stav 3:0 pre Rusko svietil i naďalej. V tretej dvadsaťminútovke zatlačili tri korunky súpera pred jeho bránku a napokon pri power-play 40 s pred záverečnou sirénou vyrovnali.

V predĺžení definitívne rozhodol Joakim Nordström. "Pred poslednou tretinou sme si spomenuli na obrat Ruska vo vlaňajšom finále v Buffale s Kanadou. Keď sme však strelili víťazný gól, hráčov na lavičke som krotil a upozorňoval, že sme ešte nič nevyhrali. Turnaj sa začína až teraz," povedal tréner Švédska Roger Rönnberg.

Hokejisti Kanady zvíťazili nad USA 3:2 a bez zakopnutia postúpili z 1. miesta B-skupiny v Edmontone do semifinále. Vo vypredanej hale Rexall Centre (16 647 divákov) viedli favorizovaní domáci už v 16. minúte 3:0, Američania však v záverečnej desaťminútovke duelu znížili na rozdiel jediného gólu. Nič im vo však nebolo platné, budú totiž bojovať len o záchranu v elitnej A-kategórii. V súboji o 2. miesto v B-skupine zvíťazilo Fínsko nad Českom 4:0. Česi nenadviazali na výkon z piatkového stretnutia s USA a medzi najlepších šesť tímov šampionátu vstúpia z 3. priečky B-skupiny.

Fíni narazia v pondelok vo štvrťfinále na Slovákov, Česi na Rusov. Fíni po úvodnej prehre s Kanadou ďalšie tri súboje vyhrali. "Náš prvý duel s Kanadou bol zlý, ale keď sa skončil, rozhodli sme sa, že sa chceme posunúť inam. Ďalšie tri duely sme odohrali veľmi dobre a tešíme sa, že sme sa dostali tam, kde sme. Od zápasu k zápasu sa zlepšujeme. Výsledok 4:0 je pre nás dobrý," povedal fínsky útočník Teemu Pulkkinen.

Výsledky - MS hráčov do 20 rokov v hokeji:
A-skupina (Calgary):
Slovensko - Švajčiarsko 6:4 (1:2, 1:1, 4:1)
Góly: 9. Matúš Chovan (Jurčo), 33. Matúš Chovan, 46. Matoušek (M. Hinďoš, Bene), 47. Marinčin (M. Daňo, Jurčo), 49. Matúš Chovan (Jurčo, R. Mráz), 50. Gernát (Jurčo, M. Tvrdoň) - 7. Vermin (T. Richard, Bertschy), 8. Andrighetto (Bertaggia), 29. Vermin (Richard), 41. T. Richard
Vylúčení: 10:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sterns (USA), Zalaski (Kan.) - Gebauer (ČR), Sormunen (Fín.), 13 029 divákov. Strely na bránku 31:28.
Zostavy:
Slovensko: Šimboch - Marinčin, Gernát, A. Jánošík, Čerešňák, Trška, Čajkovský, Bezuška, Kurali - R. Mráz, Jurčo, Matúš Chovan - Toman, M. Tvrdoň, Bubela - M. Hinďoš, Bene, Matoušek - Dolník, Ďaloga, M. Daňo
Švajčiarsko: Meili - Marti, Trutmann, Vermeille, D. Sutter, Hachler, Kukan, Baltisberger - Martschini, Hofmann, Walser - Bertaggia, Haas, Andrighetto - Amstutz, Schneuwly, Simion - Vermin, Bertschy, T. Richard

Rusko - Švédsko 3:4 po predĺžení (3:0, 0:0, 0:3 - 0:1)
Góly: 3. Zemčenko, 3. Kosov, 14. Telegin - 44. Klefbom, 53. Rakell, 60. Friberg, 63. Nordström