Mladí Slováci s debaklom: Švédi ich vyškolili 9:1!

31. decembra 2011, 09:07

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov prehrali vysoko vo svojom treťom zápase na svetovom šampionáte v Kanade so Švédskom 1:9. Zverenci trénera Ernesta Bokroša, ktorí prehrali so Švédmi na strely 15:55, však majú ešte stále šancu na postup do štvrťfinále. V silvestrovskom stretnutí však musia zdolať rovesníkov zo Švajčiarska.

Slovenský brankár Dominik Riečický kapituluje po siedmom góle Švéda Joakima Nordstroma.

Autor: SITA

Hokejisti Tre kronor, ktorých Slováci nezdolali v siedmom zápase za sebou od výhry v roku 2003, budú bojovať na Silvestra s Ruskom o 1. miesto v skupine a priamy postup do semifinále.

Z predčasného postupu do štrvťfinále sa v B-skupine môžu tešiť hokejisti Českej republiky, ktorí v noci na sobotu zdolali v Edmontone tíme USA 5:2.

A-skupina:

Švédsko - Slovensko 9:1 (2:1, 2:0, 5:0)
Góly: 5. Thorell (Backman, Klefbom), 17. Friberg (Larsson, Brodin), 25. Collberg (Sundström, Larsson), 39. Sundström (Rakell), 45. Zibanejad (Collberg), 49. Rakell (Forsberg F., Zibanejad), 52. Nordström (Thorell, Nemeth), 54. Collberg (Klingberg, Sundström), 59. Thorell (Klingberg, Rensfeldt) - 12. Tvrdoň (Toman, Jurčo) Vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: 21. Friberg (Švéd.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Croft (USA), Laaksonen (Fín.) - Gebauer (ČR), Woodworth (USA), 15.187 divákov.
Zostava SR: Riečický - Marinčin, Gernát, Jánošík Čerešňák, Trska, Čajkovský, Bezuška, Kurali - Mráz, Jurčo, Chovan - Toman, Tvrdoň, Bubela - Hinďos, Bene, Matoušek - Dolník, Ďaloga, Daňo.

Švédi síce prvú presilovku nevyužili, ale šesť sekúnd po jej skončení predsa len skórovali, keď Erik Thorell so šťastím prepasíroval puk popri ľavej žrdi Riečického bránky. Slováci však rýchlo odpovedali, keď využili svoju prvú príležitosť v presilovke. Pri vylúčení Granberga sa pustila do útoku trojica Jurčo - Toman - Tvrdoň a posledný menovaný nekompromisne trafil ponad rameno švédskeho brankára Antona Forsberga. Švédi však do prestávky pridali ešte jeden gól a po prvej tretine mali navrch aj štatisticky. Hoci opticky to nebolo zreteľné, ich strelecká aktivita bola výrazná, len v prvej tretine to bolo trinásť švédskych striel voči štyrom slovenským.

Obraz hry bol podobný v druhej tretine. Slováci vstúpili do prostrednej časti sympaticky, ale krátko po skončení presilovky inkasovali. Po peknej akcii v útočnom pásme zvýšil Sebastian Collberg na 3:1. Následne prišla séria dvoch vylúčení pre technické priestupky na slovenskej strane, príliš veľa hráčov na ľade a vystrelenie puku, ktoré zobrali Slovákom veľa síl. Švédi aj vďaka tomu kontrolovali priebeh a v závere druhej tretiny poistil ich vedenie Johan Sundström - 4:1.

Záverečná tretina bola zo strany slovenskej dvadsiatky výrazne najslabšia. Švédi hrali sebavedomo a uvoľnene, v niektorých momentoch sa dokonca predvádzali. Niekoľkými efektnými gólmi premenili zaujímavý zápas na  svoju exhibíciu. Slováci úplne odpadli a prehrali sľubne rozohraný zápas vysoko a nedôstojne 1:9. Švéd Max Friberg strelil proti Slovensku na  šampionáte v Calgary už svoj šiesty gól, dvakrát sa presadili len sedemnásťroční Sebastian Collberg a Erik Thorell. (zdroj: szlh.sk)

Hlasy po zápase:

Ernest Bokroš, tréner SR 20: "Konečný výsledok odzrkadľuje náš predvedený výkon. Súper nás absolútne prekorčuľoval, všade sme boli neskoro. Navyše, mali sme problémy aj s disciplínou. Museli sme hrať osemkrát v  početnom oslabení. Stálo nás to veľa síl, čo je proti súperovi akým je Švédsko hokejovou samovraždou."
Martin Marinčin: "Odohrali sme nevydarený, veľmi nevydarený zápas. Neviem, čo mám k tomu povedať, jednoducho sme slabo korčuľovali. V obrannom pásme súpera sme si nedokázali vytvoriť šance. Musíme sa zlepšiť vo všetkých ukazovateľoch, nielen v defenzívnej činnosti."