Sestra Hlinku spomína na milovaného brata: Miro by ani muche neublížil

23. októbra 2014, 10:00
Tip redakcii

Sestra mŕtveho hokejistu Mira Hlinku Natália prezradila, aký človek bol jej brat. Tvrdí, že by neublížil ani muche a bál sa aj pavúka.

Natália Hlinková: Sestra  zosnulého hokejistu nám  porozprávala o ich spoločnom  detstve.

Natália Hlinková: Sestra zosnulého hokejistu nám porozprávala o ich spoločnom detstve.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok, archív

O štyri roky mladšia sestra Miroslava Hlinku Natália (38) rovnako ťažko prežíva stratu svojho milovaného brata, ktorý sa štrnásteho septembra rozhodol ukončiť život. Takmer dennodenne navštevuje byt rodičov, aby im pomohla a uľahčila chvíle.

Pri spomienke na populárneho „Hlinu“ sa však dokázala aj pousmiať a predviedla nám aj to, ako sa s bratom v detskej izbe hrávali. Natália netajila, že si s bratom veľmi rozumeli a jednoducho o sebe vždy vedeli, aj keď boli od seba kvôli povinnostiam na míle vzdialení.

„Pamätám si, ako ma v detstve vodil za ruku do školy a robil mi ochrancu. Mamina nám hovorila, že sme ako dve sýkorky. Nikdy som sa s ním nenudila, pretože stále niečo vymýšľal. Raz zobral jablká zo stola v kuchyni a museli sme si ich dať do pusy a urobiť si fotku ako opice,“ rozhovorila sa Natália. Potom nás zavolala do detskej izby a predviedla nám, ako s bratom doma trénovala, keď bol chorý.


Brankárka: Sestra hokejistu nám predviedla, ako spolu s bratom doma trénovali, keď bol chorý.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

„Raz, mohol mať tak desať rokov, nemohol ísť pre chrípku do školy. Ale keďže hokej zbožňoval, nechcel vynechať tréning. Postavil ma v izbe k stene, do jednej ruky mi dal šiltovku, ktorá mala byť lapačka, do druhej som zobrala handru, to bola vyrážačka. On si vzal loptičku a triafal. Ale šetril ma, podstatné pre neho bolo, aby dal gól. Keď prišla mamina z práce a nechápala, čo to robíme, tak jej odvetil. Neboj, hráme sa,“ zasmiala sa pri tejto spomienke Natália.

„Najradšej mával ‚daňové obdobie‘. Keď som niečo vyviedla, tak to väčšinou zobral na seba. Raz som na dvore rozbila sklo. Povedal, že to bol on. A potom už len prišiel za mnou a pripomenul mi – ‚segra, máme daňové obdobie‘. To znamenalo, že som mu to musela splatiť. Musela som mu nastrúhať jablká, nosiť piť, sušiť ribano a nesmela som nažalovať, že prišiel o pár minút neskôr domov.“

Mirova sestra pripúšťa, že „Hlina“ bol aj veľký fičúr. „Chodili sme s našimi na výlety alebo cyklotúry. Miro šiel zvyčajne do pivnice po naše bicykle a dával ich dokopy. Mala som vtedy skladačku S-ku, ale on mi ju tak zmontoval, že som sa zložila v prvej zákrute a skončila som v jarku. Samozrejme, že na kopci bol prvý a uštipačne sa opýtal – ‚segra je v poriadku‘?“


Ako opice: Nuda s Mirom (vľavo) nikdy nebola, priznáva Natália.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok (reprofoto)

Natália bola pyšná na to, že má takého úspešného brata, majstra sveta a niekoľkonásobného medailistu zo svetových šampionátov. „Brácho sa nikdy nebil do pŕs, že je majster sveta. Ale bol na seba hrdý a chcel, aby boli na neho hrdí aj rodičia. Po rodine bol hokej pre neho všetkým. Vždy hovoril, veď som makal celý život, nezaslúžim si chvíľku šťastia a slávy? Vždy však zostal skromný, až ma to prekvapovalo,“ prezradila Natália.

Preto ju veľmi trápilo, čo sa po jeho smrti začalo o Mirovi hovoriť a rezolútne vyhlásila. „Bol úplne normálny chalan, citlivý človek, ktorý miloval rodinu a stratil ju. Vždy tvrdil, že by za svoju rodinu aj umrel... Hovorievali sme si dokonca, že keď raz naši rodičia nebudú žiť, budeme si my dvaja pomáhať... Nikdy nikoho neudrel, neublížil by ani muche. Sám sa bál aj pavúka. Volal ma, keď nejakého videl. Nebol to žiadny alkoholik, gambler ani feťák,“ tvrdí a obhajuje svojho brata Natália.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Iveta Weiszová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Sestra Hlinku spomína na milovaného brata: Miro by ani muche neublížil
Plus JEDEN DEŇ/Iveta Weiszová