V Amerike nezabudli na naše hokejové legendy: Môžu za to títo páni z Banskej Bystrice!

20. marca 2017, 11:00
Tip redakcii

Tomu sa povie reklama! Kto by to bol povedal, že v takom svetoznámom médiu, ako je New York Times, sa budú podrobne zaoberať metropolou stredného Slovenska. Americkí žurnalisti si zobrali do parády hokejový klub spod Urpína, kam sa vrátili bývalí útočníci NHL, Michal Handzuš (40) a Richard Zedník (41).

Michal Handzuš sa po kariére v zámorí vrátil do rodnej Banskej Bystrice.

Michal Handzuš sa po kariére v zámorí vrátil do rodnej Banskej Bystrice.

Autor: TASR

Obaja špičkoví hráči dokopy odohrali v zámorskej profilige 1755 zápasov, no ako odchovanci a rodáci z Banskej Bystrice sa vrátili domov. Kým Zedník už pôsobí ako asistent trénera ďalšieho kanoniera z NHL Vladimíra Országha, Handzuš odvádza svoje skúseností priamo na ľade. 

"Vždy som vedel, že keď skončím s kariérou, vrátim sa," skonštatoval Zedník, ktorý vystriedal v zámorí tímy Washingtonu, Montrealu, Floridy a New Yorku Islanders. Každé leto však strávil pod Urpínom spoločne s Michalom Handzušom. "Odišiel som z domu, keď som mal 18 a vrátil som sa v 35. Užívam si to," dodal Zedník.

V New York Times si preklepli aj základné údaje o meste, ktoré je podľa nich obklopené horami a lesmi a hokejový tím je jednou z kolísok hokeja vo východnej Európe. Okrem spomínanej dvojice a kouča Országha sa v NHL presadili z toho mesta aj brankár Peter Budaj, obranca Ivan Majeský a útočník Tomáš Surový. 

Spoločné cesty Zedníka s Handzušom sa spojili znovu v roku 2014, kedy sa Michal vrátil zo zámoria. Richard je v Banskej Bystrici už od roku 2011 a stihol za rodný klub naskočiť v dvoch dueloch slovenskej Extraligy. Potom sa vydal na trénerskú dráhu a spoločnosť mu robí už spomínaný Országh. 

"Sme rodina, sme priatelia, ktorí spolu vyrastali. Je to väčšinou zábava a nikdy som nemyslel, že raz budem trénovať so svojimi kamarátmi," rozplýva sa 41-ročný Zedník. Klub však zasiahla tragická udalosť spred sezóny 2014/2015, kedy si siahol na život Miroslav Hlinka, vtedajší asistent trénera baranov.

"Bolo to veľmi ťažké. Nikto nemohol uveriť tomu, čo sa stalo, pretože Miro mal vždy úsmev na tvári," hovorí Hanzduš. Po Hlinkovej smrti v klube dumali, čo by mohli urobiť. "Jednoducho sme premýšľali, čo sa dá spraviť, ale chceli sme pomôcť," priznal Zedník, ktorý sa zakusol do svojej práce a Banská Bystrica je odvtedy elitným klubom na Slovensku.

Majstrovský titul jej však stále chýba, čo ikony banskobystrického hokeja chcú zmeniť práve v prebiehajúcom play-off, do ktorého barani vykročili ako víťazi základnej časti. "Nikdy toto mesto ešte nevyhralo titul, ale máme za sebou dve finálové série. Vtedy bolo mesto hore nohami a všetci ma na uliciach zastavovali a fandili nám. To malo a má pre mňa, rovnako aj pre Riša, veľký význam," uzavrel Michal Handzuš.

 
Autor: han 
 
Aplikácie 7 plus