Legendárna Hilda Múdra to povedala z ostra: Hnevám sa na Sagana

27. januára 2016, 20:00
Tip redakcii

Na krasokorčuliarskych ME v Bratislave, historicky štvrtých, pútajú pozornosť aj osobnosti z "nesúťažného sektora". Legendárna trénerka Hilda Múdra má z domáceho podujatia veľkú radosť, no s perspektívami slovenského umenia a ľade to nevidí príliš ružovo.

Trénerka Hilda Múdra pochybuje, že v podmienkach na Slovensku sa dá vychovať nový Ondrej Nepela.

Trénerka Hilda Múdra pochybuje, že v podmienkach na Slovensku sa dá vychovať nový Ondrej Nepela.

Autor: TASR

Medzi jej zverencov okrem Ondreja Nepelu patrila istý čas Jana Mrázková-Dočekalová, ktorá získala bronz na ME 1961. Ďalej Eva Grožajová-Bergerová, strieborná zo Svetovej zimnej univerziády 1960 a siedma z ME 1961, Marián Filc, Agnesa Búřilová-Wlachovská, Miroslav Šoška, Ľudmila Bezáková, Eva Križková-Ďurišinová, Martin Skotnický, Jozef Sabovčík a i. Úspech Ondreja Nepelu však už žiadny Slovák neprekonal.

Nepela nebude

"S krasokorčuliarmi na Slovensku už žiadny tréner nezažije to, čo ja s Nepelom," zdôraznila Hilda Múdra pre TASR: "S tými podmienkami, ktoré teraz u nás sú, nemôže. Teraz je to veľmi drahý šport, strašne ťažko je nájsť sponzora. V našom športe to dlho trvá a nie je trpezlivosť. Na začiatku totiž nemusí byť až taký talent, ale športovec musí byť usilovný. Toto je vydreté. Taký futbalista keď má talent, tak za dva roky už je hore. Ale krasokorčuľovanie je o inom."

Hilda Múdra však vidí úspešného "Nepelu" v inom slovenskom športovcovi. "Ja som vždy myslela, že Sagan bude dobrý, ja ho veľmi obdivujem a držím mu palce. Myslím si, že po Nepelovi je to ďalší slovenský športovec, ktorý patrí do prvej triedy. Ja sa na neho ale hnevám, že vždy keď je nejaké prijatie, tak tam pošle otca."

Po Nepelovi jej zostala váza

Kým športovcom zostanú ako spomienka na dosiahnuté úspechy medaily, Hilde Múdrej zostala po celej úspešnej kariére krasokorčuliarskej trénerky na pamiatku jedna krištáľová váza. "Ešte keď Ondrejova mama žila, tak sme všetky jeho medaily dali na olympijský výbor. Všetky sú tam. Mám jednu vázu na pamiatku...".

Krasokorčuľovanie ju sprevádza naďalej, nenechá si ujsť ani vystúpenia Holiday on Ice, ktoré sa konajú v blízkosti Slovenska. Noviny, televízia a športovanie sú u nej stále na každodennom poriadku. Rodičom malých detí odkazuje, že už v predškolskom veku by ich mali naučiť korčuľovať. "Už okolo šiestich rokov začínajú poriadne chápať, čo sa od nich vyžaduje. Ja hovorím, že každý človek musí vedieť korčuľovať a plávať. To patrí k športovým základom."

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Legendárna Hilda Múdra to povedala z ostra: Hnevám sa na Sagana
TASR