Slováci dostali za ME vysoké známky: Chceme aj svetový šampionát

31. januára 2016, 18:30
Tip redakcii

S veľkým úsmevom na tvári tesne pred záverečnou exhibíciou bratislavských ME 2016 v krasokorčuľovaní šéf organizačného výboru Martin Letenay okomentoval podujatie ako veľmi vydarené.

79. Majstrovstvá Európy v Krasokorčuľovaní dopadli v Bratislave na výbornú.

79. Majstrovstvá Európy v Krasokorčuľovaní dopadli v Bratislave na výbornú.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

"Zo strany Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU) sme nemali výčitky, skôr menšie chybičky. Niektoré veci sme totiž pre istotu predimenzovali. Sú to drobnosti či vylepšenia," povedal Martin Letenay, ktorý mal poriadne vrásky na čele tesne pred šampionátom.

Pri príprave hlavnej plochy totiž nastali problémy a na ľade zostali viditeľné fľaky. "Keď som to prvýkrát videl, tak som si pomyslel, že je koniec. Zlyhanie bolo mimo našu kontrolu, druhýkrát dám ľad zabezpečiť ochrankou pri jeho výrobe," prezradil. Po vydarených ME 2016 by sa na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu mohli uskutočniť aj majstrovstvá sveta, ktoré Bratislava hostila naposledy v roku 1973.

Chceli by aj MS

"Či v Bratislave budú v dohľadnom čase MS v krasokorčuľovaní neviem záväzne povedať, ale tá možnosť je otvorená. V sobotu sme mali poslednú formálnu schôdzu s predstaviteľmi ISU. Tí nám poďakovali a pochválili nás za prípravu šampionátu. Povedali, že sme všetko zvládli na jednotku. Uvedú to aj v celkovom hodnotení pre vedenie ISU. To bude výrazne ovplyvňovať akékoľvek ich rozhodovanie o prípadných vrcholných podujatiach u nás," poznamenal šéf organizačného výboru šampionátu.

"Ak budeme mať záujem ďalšie veľké podujatie ako majstrovstvá Európy alebo sveta, ISU nám dalo viac-menej zelenú. Reálne by to bolo v rokoch 2020 až 2022, najskôr rok po hokejových MS 2019. Rozdiel medzi majstrovstvami Európy a sveta nie je veľký, všetko je veľmi podobné. MS je možno o štvrtinu väčšia akcia. Všetko, čo je potrebné urobiť na ME, je nutné aj pri MS. Len príde trochu viac novinárov či športovcov. Ukázali sme, že to vieme zorganizovať, pri všetkej skromnosti, dobre,L pokračoval Letenay, ktorý počas šampionátu spával len minimálne. "Energiu počas ME som asi čerpal od skvelých divákov. To ma povzbudzovalo," dodal.

Najsilnejší moment

Už skončené majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní priniesli šéfovi organizačného výboru mnoho práce, ale aj kopec emotívnych zážitkov. "Šampionát fungoval relatívne hladko. Boli sme pripravení na všetko. Najnáročnejší bol prvý súťažný deň. V stredu sme tu mali veľké skupiny detí či dôchodcov, to bola náročná operácia. Spravovanie davu je vždy rizikové. Tam sme kládli veľký dôraz. Bol to zaťažkávací deň, ďalšie sme už absolvovali v zabehnutom režime," hovoril o najťažších chvíľach. Na pretras prišli aj najemotívnejšie okamihy:

"Veľa som toho na ľade nevidel. Prišiel som však po skončení voľnej jazdy Florenta Amodia, ktorý práve ďakoval publiku po svojej poslednej súťaži v kariére. Vstúpil som na tribúny a zmeravel som. Všetci stáli, obrovský potlesk a Florent na kolenách. To som na krasokorčuľovaní ešte nezažil, bol to najsilnejší moment."

Peniaze pôjdu na mládež

V súvislosti s vrcholným podujatím nemožno nehovoriť ani o financiách. Aj v tejto oblasti panuje v organizačnom výbore spokojnosť. "Ešte potrebujeme pár týždňov, aby sme to celé uzavreli. Príjem zo vstupeniek bude dobrý, ale niektoré výdaje ešte nemožno odhadnúť. Predpokladám, že do ME budú ziskové. Financie pripadnú krasokorčuliarskemu zväzu. Chceme tieto prostriedky v ďalších rokoch využiť na rozvoj talentovanej mládeže, nech financie 'neprejeme' jednorázovo."

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Slováci dostali za ME vysoké známky: Chceme aj svetový šampionát
SITA