Ján Daniš pri premiére seriálu FCE šiesty

14. júna 2011, 20:10
Tip redakcii

Slovenský automobilový pilot Ján Daniš z Bratislavy obsadil na pretekoch medzinárodného seriálu Ferrari Challenge Europe (FCE), ktoré boli sprievodným programom víkendových legendárnych vytrvalostných 24-hodinových pretekov vo francúzskom Le Mans, cenné 6. miesto.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: Profimedia.sk

Možnosť štartovať na 4. podujatí tohoročného seriálu FCE na svetoznámom okruhu využilo až 50 pretekárov, čo je nový účastnícky rekord. Kým mnohí z nich už na okruhu Le Mans v minulosti jazdili, Ján Daniš nie. Jeho šanca vyskúšať si prvýkrát okruh "naživo" prišla až počas voľných tréningov v stredu minulý týždeň.

Trať má takmer 14 kilometrov a na to, aby si pretekár nielen presne zapamätal sled jednotlivých zákrut, ale hlavne to, aký najrýchlejší prejazd tou-ktorou zákrutou zvoliť, musí v Le Mans odjazdiť naozaj veľa kôl.

J. Danišovi sa však počas voľného tréningu z dôvodu časového obmedzenia podarilo odjazdiť iba päť kôl. Navyše bol nútený šetriť pneumatiky, keďže predpisy povoľujú iba dve sady pneumatík vrátane kvalifikácie aj samotných pretekov. To je pre jazdca, ktorý na tomto náročnom okruhu štartuje prvýkrát, veľmi málo.

Vo voľných tréningoch sa navyše ukázalo aká podstatná je v Le Mans znalosť trate, keď rozdiel v čase na jedno kolo medzi Danišom a najrýchlejším jazdcom v tréningu bol takmer desať sekúnd. Kvalifikácia dopadla podstatne lepšie a rodákovi z Bratislavy po nej na štartovacom rošte patrilo 19. miesto.

V samotných pretekoch už Ján Daniš statočne zabojoval, pričom rozdiel v najrýchlejšom kole v pretekoch medzi vedúcim jazdcom a ním bola iba necelá sekunda. Daniš sa postupne prepracovával dopredu a v cieli ho klasifikovali na cennom 6. mieste v rámci podujatia zaradeného do seriálu Ferrari Challenge Europe.

"Bol to prekrásny víkend. V prvom rade som strašne rád, že som mal možnosť vyskúšať si legendárny okruh Le Mans. Jazdiť na okruhu, ktorého dĺžka je takmer 14 kilometrov, s rovinkami, na ktorých som mal možnosť jazdiť rýchlosťou 310 km/h, je úplne niečo iné ako jazda na klasických okruhoch. Už len zapamätať si sled zákrut je náročné, nieto ešte nájazdy do nich. Bolo to naozaj nádherné a rád by som sa sem ešte niekedy v budúcnosti vrátil," zhodnotil Ján Daniš svoj víkendový zážitok vo francúzskom Le Mans.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ján Daniš pri premiére seriálu FCE šiesty
SITA