Matoška: Prísť do cieľa Dakaru je pre mňa superúspech

17. januára 2011, 12:23
Tip redakcii

Radek Matoška sa v sobotu 15. januára stal štvrtým slovenským motocyklistom, ktorý prišiel do cieľa prestížneho motoristického podujatia Rely Dakar.

Radek Matoška

Radek Matoška

Autor: TASR

Podobne ako minulý rok Štefanovi Svitkovi, aj Radkovi Matoškovi sa to podarilo pri jeho debute na juhoamerických "náhradných" tratiach najnáročnejšej motoristickej súťaže sveta. Tridsaťdeväťročný jazdec tímu Hant Logomotion Slovakia obsadil na 33. ročníku Rely Dakar konečnú 34. priečku. V minulosti prestížne púštne dobrodružstvo dokončili Jaroslav Katriňák (2007), Ivan Jakeš (2009) a Štefan Svitko (2010). Zároveň aj naďalej platí, že žiadny Slovák nedokončil Rely Dakar viac ako raz.

"Čo mi prvé prišlo na um v cieli? Tešil som sa domov. Myslel som na manželku Zuzku a deti, ktoré ma v mojom športe stále podporujú. Bol som rád, že po dvoch týždňoch som zdravý v cieli týchto pretekov," povedal v nedeľu pre agentúru SITA úspešný slovenský reprezentant.

"Kedy mi na Dakare 2011 bolo najťažšie? Každý deň boli chvíle, keď to bolo ťažké. Každý deň bol na Dakare náročný niečím iným. Boli to galeje, ktoré treba prežiť, aby človek pochopil, čo je vlastne Dakar," zdôraznil Matoška.

Dlhoročného reprezentanta SR v enduro a country cross na Dakare najviac prekvapilo, že za dva týždne sa nemohol poriadne vyspať. "Stále som bol nevyspatý. Dva týždne som poriadne nespal. Ráno sa mi veľmi ťažko stávalo... A k tomu ešte predstava, že celý deň strávim na motorke niekde v púšti pod páliacim slnkom. Už len pri tejto predstave mi bolo zle (smiech).

Bola to tvrdá skúška toho, čo človek musí obetovať pre splnenie svojho veľkého sna," tvrdil R. Matoška, ktorý reagoval aj na tému, že je štvrtým Slovákom, ktorý úspešne došiel do cieľa a druhým, ktorému sa to podarilo pri debute.

"Neberiem to tak ako novinári. Mňa nezaujíma, či som tretí, alebo šiesty Slovák. To mi je teraz celkom jedno. Ja to beriem tak všeobecne. Prísť až do cieľa v Buenos Aires je pre mňa veľký úspech. Som šťastný, že som to všetko počas tých dvoch týždňov vydržal. Najviac ma teší, že sa moja motorka - aj keď s veľkými problémami - dotiahla do cieľa. Aj so mnou (smiech). Je zázrak, že druhýkrát za sebou prešla trasu slávneho Dakaru, keďže vlani na nej absolvoval preteky Svitko," glosoval Radek Matoška svoj úspešný debut na najťažšom motoristickom maratóne.

Pre účastníka štrnástich ročníkov Medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE bol Dakar novinkou vo všetkom: "To je úplne iná disciplína. Bolo to pre mňa všetko nové. Za pochodu som sa učil navigovať, orientovať sa v neznámom teréne, jazdiť v pieskových dunách a hľadať spôsoby ako tú motorku presvedčiť, aby došla do cieľa každej etapy," typicky "matoškovsky" opísal úspešný dakarský novic svoje prvé kontakty s juhoamerickou podobou Dakaru v Argentíne a Čile. "Koľkokrát som na Dakare blúdil? Veľakrát (smiech). S tým sa veru nebudem chváliť. To vám radšej ani nepoviem. Hlavná vec, že som došiel do cieľa. To sa teraz bude počítať. Nie to, koľkokrát som sa na Dakare stratil a koľkokrát som sa našiel," dodal Radek Matoška, ktorý sa na poslednú chvíľu nechal prehovoriť manažérom Hant Logomotion Slovakia Ivanom Figurom, aby na Dakare 2011 vôbec štartoval.

"Moja zásluha na tom, že Radek Matoška dokončil Dakar, je naozaj minimálna. Hlavnú úlohu v tom zohrali iné faktory. V prvom rade je to o jazdcovi, ktorý dokázal správne vyhodnotiť všetko čo na Dakare zažil. Potom je to aj o technike, ktorá Radka nezradila, no Štefana Svitka a ďalších špičkových jazdcov áno. Som rád, že Matoška využil bohaté skúsenosti, ktoré má s motorkami, a že Slovensko aj tento rok malo v cieli aspoň jedného jazdca," hodnotil Ivan Figura vystúpenie Radka Matošku.

"Teší nás, že Radek prišiel do cieľa. Hoci už v prvej etape mal obrovské problémy s technikou, predsa to dokázal. Určite by vedel ísť aj oveľa rýchlejšie. Ale keď od začiatku bolo jasné, že v celkovom hodnotení nebude tak vysoko ako by sa na jeho skúsenosti a jazdecké umenie patrilo, radšej sa rozhodol pre istotu. Od úplného začiatku jazdil s trojhodinovým mankom. Stále bojoval s túžbou prísť až do cieľa v Buenos Aires. Preto sa rozhodol, že pôjde predovšetkým na istotu. A urobil veľmi dobre," tvrdil Ivan Figura.

"Pozdravov a blahoželaní sme dostali veľa. Hlavne sa však celý tím tešíme z toho, že sme to úspešne dokrútili až do cieľa v Buenos Aires," reagoval Matoška na otázku o najkrajšej a najunikátnejšej gratulácii k jeho čerstvému úspechu.

"Aj touto cestou by som chcel pozdraviť všetkých, ktorí nám z domu posielali nejaké pozdravy, a ktorí nám na diaľku držali palce. Samozrejme, SMS správy mi chodili a chodia, ale nedá sa každému odpisovať. To by som nič iné nerobil. Budem rád, keď mnohým z mojich priaznivcov sa budem môcť poďakovať osobne," povedal Matoška, ktorý v nedeľu popoludní spolu s technikmi prevážali súťažnú techniku do námorného prístavu neďaleko Buenos Aires.

Bojovník na pohľadanie pri ďakovaní za svoj výnimočný úspech nezabudol ani na technikov Hant Logomotion Slovakia - otca Františka a syna Thomasa Hostinských. "Každý deň mali veľa roboty. Za každej situácie sa snažili tie naše motorky dať do poriadku. Robili všetko pre to, aby sme vždy ráno o tretej - štvrtej mali motorku prichystanú na ďalšiu etapu. Aj pre nich to boli náročné dva týždne. Celý deň išli autom z jedného bivaku do druhého. Potom si v cieli museli rozložiť veci a robiť na motorkách dlho v noci. Za tú obetavosť im chcem verejne cez médiá poďakovať. Zaslúžia si to," dodal Radek Matoška.


Prehľad účinkovania slovenských motocyklistov na Rely Dakar

Jaroslav Katriňák - štyri štarty:
20. ročník (1998):
Na klasickej africkej trati absolvoval osem etáp. Jeho najlepšie umiestnenie v ročníku bolo 6. miesto v 6. etape. Katriňák predčasne zo súťaže odstúpil po 8. etape pre technické problémy s motocyklom.
21. ročník (1999):
V Afrike absolvoval šesť etáp, pričom 6. etapu vyhral. V nasledujúcej však pre poruchu motora odstúpil.
28. ročník (2006):
V súťaži vydržal opäť len sedem etáp, odstúpil po ťažkom páde, ktorý mu znemožnil pokračovať v súťaži. Jeho najlepšie umiestnenie v ročníku 11. miesto v 5. etape.
29. ročník (2007):
Prvý raz vo svojej kariére došiel do cieľa pretekov, v konečnom poradí skončil deviaty, pričom bol najlepším pretekárom medzi netovárenskými jazdcami. Jeho najlepším umiestnením bolo 7. miesto v 13. etape.

Ivan Jakeš - štyri štarty:
29. ročník (2007):
Pri svojom debute na klasickej africkej trati predčasne skončil v 6. etape pre poruchu motocykla, najlepšie skončil v 3. etape na 25. mieste.
31. ročník (2009):
Ako prvý Slovák absolvoval "náhradnú" juhoamerickú verziu Rely Dakar. V konečnom poradí skončil na 43. mieste a po Katriňákovi je druhým slovenským pretekárom, ktorý úspešne došiel do cieľa najťažšej motocyklovej súťaže na svete. Jeho najlepšie umiestnenie bolo 11. miesto v záverečnej etape.
32. ročník (2010):
Pri treťom štarte ho v úvode 7. etapy v púšti Atacama zradila roztrhnutá reťaz, ktorú v povolenom časovom úseku nedokázal opraviť a súťaž sa pre neho skončila.
33. ročník (2011)
Ivan Jakeš sa v počte štartov Slováka na Dakare vyrovnal Jaroslavovi Katriňákovi a po 9. etape mu patrila 10. priečka. V 10. etape však odstúpil pre zadretý motor, v tom čase jazdil už so zlomenou kľúčnou kosťou. Jeho najlepším umiestnením bola šiesta priečka v 6. etape, čo je zároveň jeho kariérne maximum.

Štefan Svitko - dva štarty:
32. ročník (2010):
Ako tretí Slovák v histórii prišiel do cieľa najťažšej motoristickej súťaže na svete, ako prvému sa mu to podarilo pri premiére. V celkovej klasifikácii obsadil 13. priečku (v hodnotení nováčikov bol najlepší), jeho najlepšie umiestnenie bola deviata priečka v 7. etape.
33. ročník (2011)
Štefan Svitko mal byť najväčšou slovenskou nádejou na Rely Dakar, svoje účinkovanie však skončil v 8. etape pre problémy so zapaľovaním a pohonom motora. Na osudnú etapu vyrážal z celkovej 7. pozície v celkovej klasifikácii. V 33. ročníku sa dvakrát zmestil do prvej desiatky - v 6. etape bol štvrtý a v 7. etape šiesty.

Radek Matoška - jeden štart
33. ročník (2011)
Radek Matoška sa stal štvrtým slovenským motocyklistom, ktorý dokázal dokončiť Rely Dakar. Podarilo sa mu to hneď pri jeho debute, čím napodobnil Štefana Svitka. Matoškovým najlepším umiestnením bola 19. pozícia v záverečnej etape, celkovo ho klasifikovali na 34. priečke.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Matoška: Prísť do cieľa Dakaru je pre mňa superúspech
TASR