Rely Dakar na budúci rok s cieľom v Peru

23. marca 2011, 08:58
Tip redakcii

Organizátori Rely Dakar potvrdili, že aj nasledujúci ročník pretekov sa uskutoční v Južnej Amerike a navyše sa rozšíri z Argentíny a Čile aj do ďalšej krajiny subkontinentu Peru.

Dohoda spečatená: Bolívijský prezident Evo Morales (vpravo) si podáva ruku s riaditeľom pretekov Rely Dakar Etiennom Lavigneom.

Dohoda spečatená: Bolívijský prezident Evo Morales (vpravo) si podáva ruku s riaditeľom pretekov Rely Dakar Etiennom Lavigneom.

Autor: TASR

Populárne podujatie výnimočné náročnosťou púštnych terénov až do roku 2007 tradične viedlo krajinami severnej a nadrovníkovej Afriky s cieľom v senegalskom Dakare, ale ročník 2008 pre bezpečnostné riziko museli zrušiť a k slovu sa dostala juhoamerická alternatíva s nezmeneným názvom Rely Dakar. Zmena sa stretla s veľkým úspechom, o ktorý sa teraz Argentína a Čile podelia aj so susedným Peru. Tomu pridelili štyri etapy, Argentíne a Čile zostane po päť etáp. "Znamená to štrnásť dní jazdenia namiesto dvanástich z roku 2011," uviedol hovorca francúzskych organizátorov Etienne Lavigne.

Štart Rely Dakar 2012 bude v prvý deň roka na východnom pobreží Južnej Ameriky v argentínskom Mar del Plata 400 km juhozápadne od Buenos Aires. "Z Buenos Aires sme vyrážali uplynulé tri roky, ale myšlienka pretekov od brehov Atlantiku k pobrežiu Tichého oceánu nás nadchla. Po prvom dni v pieskových dunách trať zamieri na sever Argentíny a bude križovať oblasť Ánd. Potom bude nasledovať rovnaká pasáž v Čile podobná tej z tohto roka, lenže sa nezastavíme na hraniciach s Peru, ale vstúpime na jeho územie. V Čile nás čaká sedem či osem dní na skutočnej púšti. Peruánska časť bude veľmi zaujímavá, nádherná a výnimočná," prezradil Lavigne. Cieľ pretekov bude 15. januára v hlavnom meste Peru Lime.

Veľký divácky záujem a komerčný úspech juhoamerickej verzie Rely Dakar viedol organizátorov k myšlienke zaradiť do ročníka 2013 aj etapy vedúce územím Brazílie. V roku 2011 sledovalo počínanie účastníkov rely v Argentíne 3,5 milióna a v Čile ďalších 1,5 milióna divákov. Náklady na preteky boli 6 miliónov dolárov, priame aj nepriame zisky dosiahli 180 miliónov dolárov.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Rely Dakar na budúci rok s cieľom v Peru
SITA