Zranený Ivan Jakeš sa po Dakare posťažoval: K ideálu nám chýba 300-tisíc

18. januára 2016, 11:00
Tip redakcii

Dobrodružstvo menom Rely Dakar sa pre nášho ďalšieho motocyklistu Ivana Jakeša (42) skončilo veľmi zle. V 5. etape mal ťažký pád a pre zranenie kolena musel odstúpiť. V sobotu sa vrátil na Slovensko. Denníku Plus JEDEN DEŇ porozprával o svojich športových plánoch aj o nepríjemných povinnostiach, ktoré ho čakajú.

Ivan Jakeš vyšiel  na viedenskom  letisku s barlou.

Ivan Jakeš vyšiel na viedenskom letisku s barlou.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Na letisko vo Viedni priletel Jakeš len v spoločnosti Dicka Kvetňanského. „Majo Smyčka s Jardom Beranom zostali v Argentíne a nakladajú techniku. Prídu 19. januára, čo bol náš pôvodný termín. Pokračovali s konvojom, bolo to logické aj najlacnejšie riešenie,“ vysvetlil opierajúc sa o barlu. „Koleno už je na tom lepšie, ako bolo, ale mám pocit, že sa tam niečo deje. Uvidíme, čo povie doktor. Dúfam, že sa v tom nebude musieť špárať a postačí rekonvalescencia,“ vyslovil prianie.

Nehoda, ktorú zažil, bola podľa jeho slov najhoršia v dlhoročnej kariére. „Fakt som sa zľakol,“ priznal. Keďže sa zranil ďaleko od Buenos Aires, pár etáp cestoval spolu so súťažiacimi v nechcenej úlohe diváka. „Je pre mňa veľmi ťažké nejazdiť a byť tam. Už som to raz zažil, keď som tam musel zostať až do konca a bolo to hrozné. Tento rok to nebolo o nič príjemnejšie,“ konštatoval a dodal: „Aj o tom je šport. Na budúci rok sa pokúsim pripraviť lepšie a splniť si predsavzatia, ktoré som teraz nenaplnil.“


Z viedenského letiska si to namieril 42-ročný jazdec na Slovensko.
Foto: Matej Kalina/Plus JEDEN DEŇ

Jakeš verí, že napriek nedokončenému ročníku sa mu podarí presvedčiť sponzorov na ďalšiu spoluprácu. Chce dať zo seba maximum. Dakar je však drahý špás. „V našej minizostave to stojí okolo 200-tisíc eur. Záleží aj na tom, čo sa prihodí. Len štartovné pre tím bolo 63-tisíc. Bolo by super, keby sme mali o 100-tisíc viac. Ak by som však chcel počas roka jazdiť nejaké preteky, vyšlo by to celé aj na pol milióna,“ vypočítal.

Krátko pred Dakarom bol Jakeš účastníkom smrteľnej dopravnej nehody. V noci na 14. novembra 2015 zrazil chodca, ktorý mu náhle vstúpil do cesty. Vyšetrovanie prípadu stále nie je na konci. „Pokračuje to, čaká sa na znalecké posudky a ďalšie veci,“ priblížil. V tejto súvislosti ho zrejme predvolajú na políciu. „Vôbec sa na to neteším. Bohužiaľ sa to udialo a musí sa to nejakým spôsobom uzavrieť,“ dodal.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Tomáš Tančibok 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Zranený Ivan Jakeš sa po Dakare posťažoval: K ideálu nám chýba 300-tisíc
Plus JEDEN DEŇ/Tomáš Tančibok