01. marec 2016, 18:00

Tomu sa povie s vetrom opreteky! Americký šprintér Justin Gatlin (34) zabehol stovku za 9,45 s. Dopingový hriešnik z minulosti si aj tentokrát počínal nedovolene.

Justin Gatlin v rámci šou prekonal svetový rekord.

Autor: Getty Images

Čas, ktorý zabehol Gatlin na trati v Japonsku, vyráža dych, veď svetový rekord Usaina Bolta na 100 metrov z Berlína 2009 prekonal o celých 13 stotín sekundy. Malo to však háčik. Pri pokuse mu pomáhal technologický doping v podobe veterných turbín.

Gatlinov beh bol súčasťou vystúpenia v japonskej šou s názvom Kasupe! Obrovská turbína mu pomáhala hneď na štarte, ďalšie s menšími rozmermi ho poháňali pozdĺž celej stometrovej trate. Tento kúsok myslel šprintér ako vtip, no vyvolal ním rozporuplné reakcie. Nejde totiž o prvý prípad, keď si počínal nedovolene.

Justin Gatlin s novým svetovým rekordom, ale bohužiaľ neplatným.

Američan už dávno nemal pretekať. V roku 2001 ho pozitívne testovali na amfetamíny a dostal zákaz na dva roky. Vrátil sa, no v roku 2006 mu našli druhý dopingový nález, ktorý mal automaticky znamenať doživotný dištanc. Lenže oba prípady sprevádzali podozrivé okolnosti, a tak obišiel len so 4-ročným zákazom športovej činnosti.

Vlani dokázal vo veku 33 rokov zabehnúť osobné maximum (9,74 s) a počas 28 pretekov po sebe nenašiel premožiteľa. Pred atletickými majstrovstvami sveta v Pekingu bol favoritom. V strhujúcom finále, ktoré odborníci pomenovali ako "súboj o tvár atletiky", napokon prehral s Usainom Boltom o stotinu sekundy. Na olympiáde v Riu by sa mali stretnúť opäť.

Usain Bolt vytvoril svetový rekord v behu na 100 metrov na svetovom šampionáte v Berlíne.

Autor: Pluska.sk/tt