Slalomárka Velez-Zuzulová: Jasná predčí mnohé strediská SP

05. marca 2016, 12:00
Tip redakcii

Je našou najlepšou lyžiarkou. Veronika Velez-Zuzulová (31) patrí k svetovej špičke už roky a konečne bude môcť predviesť svoje slalomárske umenie aj na domácej pôde. Rodáčka z Bratislavy prezradila, či je Jasná na preteky pripravená, ale aj to, čím ju dokáže najviac potešiť manžel Romain a kedy sa chystá ukončiť kariéru.

Veronika Velez-Zuzulová chce v Jasnej stáť na stupňoch víťazov.

Veronika Velez-Zuzulová chce v Jasnej stáť na stupňoch víťazov.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay

Ste nervóznejšia než inokedy, keďže sa preteky konajú na Slovensku v Jasnej?
Zatiaľ to tak nepociťujem, práve naopak, oveľa viac sa teším. Vidím, že fanúšikovia majú o toto podujatie obrovský záujem a to ma ženie dopredu.

Je na vás väčší tlak ako zvyčajne?
Vôbec, ten tlak je stále rovnaký, pretože vždy mi ide o to, dosiahnuť čo najlepší výsledok a je jedno, či sa preteky idú u nás, alebo inde.

Museli ste zháňať na preteky do Jasnej veľa lístkov?
Áno, mám totiž veľkú rodinu a veľa kamarátov, aj keď mnohí si ich kúpili. Tí, ktorí sa až na poslednú chvíľu dozvedeli, že treba vstupenky, sa však museli obrátiť na mňa a ja som ich potom zháňala.

Petra Vlhová si na SP do Jasnej pripravila novú kombinézu, prekvapíte niečím aj vy?
Kombinézu budem mať rovnakú, ale prekvapiť by som chcela všetkých výborným výsledkom.

Čo budete považovať za dobrý výsledok?
Keď preteky dokončím a po obidvoch kolách si budem môcť povedať, že lepšie ísť som už nemohla, a teda som zo seba vydala maximum.

Na svojom konte máte množstvo pretekov Svetovom pohári v rôznych krajinách, ako je podľa vás pripravená Jasná? Chýba vám niečo?
Absolútne nič. Jasná je výborne pripravená, vidieť, že ľudia robia všetko, aby toto podujatie dopadlo na výbornú, že tým žijú a chcú Slovensko ukázať len v tom najlepšom svetle. Podľa mňa je to tu lepšie ako v mnohých stálych strediskách SP. A pochvaľujú si to tu aj ostatné pretekárky.


Cenné selfie pre fanúšikov.
Foto: Plus JEDEN DEŇ/Michal Smrčok

Vy sa pripravujete s francúzskymi lyžiarkami vo Francúzsku. Teraz prišli ony na Slovensko. Stihli ste im ukázať niečo z našej krajiny?
Mnohé dievčatá z francúzskeho tímu tu už boli na mojej svadbe, a tak Bratislava pre ne nebola neznámou. Veľa času na sprevádzanie po meste som teraz nemala, chcela som chvíle voľna, ktorých bolo málo, stráviť čo najviac so synovcom Timkom. Boli sme však spolu na večeri.

Ochutnali bryndzové halušky?
To veru neviem. My sme spolu boli na sushi.

Vydali ste sa, ste zdravá a darí sa vám aj vo Svetovom pohári. Je to najšťastnejšie obdobie vášho života?
Dalo by sa to tak povedať. Musím však spresniť, že toto pekné obdobie prežívam už od januára minulého roka, keď som sa po operácii kolena opäť vrátila na svahy. Odvtedy ide všetko takpovediac podľa mojich predstáv.

Funkcionári nášho lyžovania vám opäť robia problémy, máte ešte trpezlivosť? Nerozmýšľali ste aj nad odchodom do Francúzska?
Určite nie, zo Slovenska by som kvôli tomu neodišla, ale človeka takéto veci znechucujú a vtedy sa vám v hlave premietne všetko to zlé, čo som v našom lyžovaní zažila. Úprimne sa priznávam, neviem, či by som ešte raz zvládla situáciu, že by mi zakázali pretekať. Už by som na to nemala žalúdok a asi aj ukončila kariéru...

Odmalička vás vedie otec Timotej. Bol prísnejší ako otec alebo ako tréner?
Na začiatku bol rovnako prísny ako tréner i otec a nebolo to ľahké. Dnes už viem, že to bolo veľmi dôležité a že mi tým dal najlepšiu školu života. Som mu vďačná za to, že keď prišli prvé výsledky, nikdy mi nedovolil stať sa namysleným človekom a lietať v oblakoch. Viedol ma k pokore a tá je pre športovca veľmi dôležitá.

K otcovi do tímu pribudol aj váš manžel Romain. Ako spolu vychádzajú?
Som súčasťou francúzskeho tímu, ktorý už dva roky vedie môj manžel. Romain si s otcom vychádza veľmi dobre, rešpektujú sa a dopĺňajú sa. Otec nás na začiatku upozorňoval, že ideme do rizika, že tak, ako môže naša spolupráca vyjsť, tak aj nemusí. My sme si s manželom povedali, že vyjde a tak to aj dopadlo.


Manžel Romain je súčasne jej trénerom.
Foto: TASR

Na tréningu šéfuje manžel. Ako to je doma?
My doma nemáme šéfa (smiech), hoci Romain tvrdí, že som ním ja.

Vy robíte manželovi radosť výsledkami, čím vás on dokáže potešiť?
Tým, že je pri mne a môžeme lyžovanie, ktoré obaja milujeme, prežívať spolu.

A čím vás vie najviac vytočiť?
Romain je veľký bordelár (smiech).

Mnohé ženy tvrdia, že by nedokázali mať partnera z rovnakej brandže a stretávať ho ešte aj v práci. Vám to vyhovuje?
Veru áno. Ako som už povedala, lyžovanie je nás život a radi sa o ňom rozprávame aj doma. Neviem si predstaviť, že by som pri sebe mala niekoho z ‚iného‘ sveta.

Ktorý moment z kariéry by ste najradšej vymazali a naopak, ktorý vám navždy zostane v pamäti?
Jednoznačne by som vymazala to obdobie, keď mi naša lyžiarska asociácia zakázala pretekať. Nikdy nezabudnem na ten pocit, keď som sa vlani po zranení postavila v Maribore na pódium za druhé miesto.

Akú úloha zohrávala vo vašom živote mamina a sestra?
Veľmi veľkú. Obe mi vytvárali rodinné zázemie a pohodu. Keďže sme s ocinom boli často na cestách, domov sme sa obaja veľmi tešili. Ony dve boli mojou oporou vo chvíľach, keď mi bolo zle. Vždy ma povzbudili a podporili a pritom viem, že to nemali ľahké. Veď mamine chýbal manžel a sestre zase otec, no a samozrejme teda aj ja (úsmev).

Vaša dobrá kamarátka Rakúšanka Marlies Schieldová je na materskej dovolenke, kedy ju plánujete vy?
Zatiaľ materskú veru neplánujem, mám pred sebou najbližšie ciele. Samozrejme, raz sa chcem usadiť, ale teraz ešte neviem povedať, kedy to bude.

Koľko detí by ste chceli mať?
Určite jedno a keď to budem zvládať, tak sa nebudem brániť ani druhému či tretiemu.

Petra Vlhová mala na stene zavesený plagát vašej podobizne. Budú vaše deti mať zavesený na stene plagát Petry Vlhovej?
To neviem, ale chcem viesť svoje deti k lyžovaniu a športu a veľmi si želám, aby boli lepšie ako ja. A keby aj nelyžovali profesionálne, chcem, nech športujú, lebo to je dobrý základ do života. A Peťa? Držím jej palce, lebo cesta na vrchol býva ľahšia. Ťažšie sa tam potom udržiava.

Pôjdete v sobotu aj voliť?
Samozrejme, to si nenechám utiecť.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Monika Jurigová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slalomárka Velez-Zuzulová: Jasná predčí mnohé strediská SP
Plus JEDEN DEŇ/Monika Jurigová