Veľká hádanka v MotoGP rozlúštená! Titul ostal v Španielsku

08. novembra 2015, 16:30

Španielsky motocyklový pretekár Jorge Lorenzo sa v nedeľu na "domácom" okruhu vo Valencii stal tretíkrát v kariére majstrom sveta v kategórii MotoGP. Predošlé dva tituly v kráľovskej kubatúre získal v rokoch 2010 a 2012.

Jorge Lorenzo sa stal tretíkrát majstrom sveta.

Jeho najväčší konkurent Valentino Rossi vstupoval do hlavných pretekov záverečného podujatia v sťaženej pozícii, keďže štartoval z posledného miesta za kolíziu s Marcom Marquezom počas VC Malajzie. Rossimu sa v priebehu pretekov podarilo prebojovať z poslednej priečky na konečnú štvrtú, na zisk titulu však potreboval pri prvenstve Lorenza skončiť hneď za ním.

Domáci pretekár na stroji Yamaha drámu nepripustil, VC Valencie ovládol spôsobom štart-cieľ a odrazil tak nápor talianskeho soka, pred ktorým v konečnom zúčtovaní triumfoval o 5 bodov.

V Moto3 triumf Brita Kenta

Brit Danny Kent si vybojoval premiérový majstrovský titul v kategórii Moto3. Úspešnú sezónu spečatil na finálovej Veľkej cene vo Valencii, kde obsadili deviatu priečku, čo mu stačilo na udržanie si prvej pozície v celkovej klasifikácii seriálu.

Kent na svojej Honde triumfoval so šesťbodovým náskokom pred druhým Miguelom Oliveirom z Portugalska. Ten obsadil vo Valencii prvé miesto, no manko na Brita už nezmazal. Tretí v celkovom poradí skončil Enea Bastianini z Talianska.

Dvadsaťjedenročný Kent sa stal prvým britským víťazom od roku 1977, kedy sa to podarilo Barrymu Sheenemu. "Je to neskutočný pocit. Myslím, že si pôjdem niekam trochu poplakať a nechám zo seba odísť všetky tie emócie," povedal víťaz.

V kategórii Moto2 sa z triumfu tešil Španiel Tito Rabat, už skôr si celkové prvenstvo v seriáli zabezpečil Francúz Johann Zarco.

MotoGP - výsledky:

1. Jorge Lorenzo (Šp./Yamaha) 45:59,364 min., 2. Marc Marquez (Šp./Honda) 45:59,627, 3. Dani Pedrosa (Šp./Honda) 46:00,018, 4. Valentino Rossi (Tal./Yamaha) 46:19,153, 5. Pol Espargaro (Šp./Yamaha) 46:25,368, 6. Bradley Smith (Angl./Yamaha) 46:28,199