Z Natálie sa rodí hviezda

06. februára 2012, 08:11
Tip redakcii

Zamieša karty na svetovom športovom nebi? Natália Šlepecká (28) z Liptovského Mikuláša sa vybrala cestou, na ktorú si trúfne len málo dievčat. Venuje sa adrenalínovému lyžovaniu – štýlu slopestyle. A darí sa jej výborne. Jej snom a cieľom je reprezentovať Slovensko na zimnej olympiáde v Soči.

Natália dokáže na lyžiach aj takéto kúsky.

Natália dokáže na lyžiach aj takéto kúsky.

Autor: LUKÁŠ MIKULA

Natália sa k tomuto extrémnemu športu venuje od strednej školy. „Popri škole som robila inštruktorku lyžovania, no venovala som sa prevažne len lyžovaniu vo voľnom teréne. Vďaka kurzom som sa dostala do stredísk na Novom Zélande či v USA. Po tom, ako som objavila snowpark, bolo rozhodnuté,“ vysvetľuje adrenalínová lyžiarka. Niektoré skoky vyzerajú naozaj nebezpečne, ona však tvrdí, že je to zábava a dokonca si na to zvykli aj rodičia. „Naši sa o mňa neboja, fandia mi. Mama mi často povie, že trik bol slabý,“ usmieva sa absolventka trnavskej fakulty masmediálnej komunikácie.

Čo však našim freestylerom chýba, sú tréningové možnosti. „Na Slovensku ich nie je veľa. Iba na Donovaloch môžem skákať cez prekážky rovnakej veľkosti, ako sú na pretekoch, teda aj viac ako 15 metrov,“ hovorí Natália, ktorá patrí medzi európsku špičku medzi ženami.

Tréner sa jej venuje zadarmo

Pred dvoma týždňami v rakúskom Brandnertale zvíťazila na úvodných prestížnych pretekoch Európskeho pohára. Freestylové lyžovanie bude prvýkrát zastúpené aj na ZOH v Soči v roku 2014 a Natália urobí všetko pre to, aby tam nechýbala. V rebríčku FIS je zatiaľ na 14. mieste.

„Musím poriadne makať nielen v zime, ale počas celého roka, čo vôbec nie je finančne jednoduché. Konkurencia trávi celé mesiace so svojimi trénermi na ľadovcoch alebo na Novom Zélande, ja som bola za minulé leto tri dni za vlastné na sústredení na ľadovci v Taliansku,“ vysvetľuje lyžiarka.

Podpora štátu je totiž viazaná na predchádzajúce výsledky, ale keďže ide o nový olympijský šport, nemá sa jej tam čo započítať. „Reprezentačný tréner Tomáš Murgáč sa nám venuje bez nároku na honorár. Dostala som nejaké financie od Slovenskej lyžiarskej asociácie, ale to je všetko,“ dodala Natália.


Natália Šlepecká: Jej životom je lyžovanie.
Foto: JURAJ LOVÁS

Čo je to slopestyle

Pod slovom slopestyle sa skrývajú skoky okolo vlastnej osi alebo cez rôzne prekážky. Hodnotí sa pritom štýl, výška a dopad. „Trik musím predviesť s ľahkosťou, dopadnúť čo najbezpečnejšie na celú plochu lyže a nesmie to pôsobiť rozhárane. Dôležité je aj odraziť sa čo najvyššie,“ vysvetľuje Natália.

Povinnou výbavou každého freestylera je prilba, chrániče chrbtice, bedier a kvalitné lyžiarky. Potrebujú tiež špeciálne lyže, ktoré majú dvihnuté aj päty. Lyže nesmú mať ostré hrany, aby sa ľahšie kĺzali po železe.

 
Autor: PLUS Jeden deň/Eva Pristašová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Z Natálie sa rodí hviezda
PLUS Jeden deň/Eva Pristašová