Žampa sa na pád Banka pozeral zblízka: Bolo ticho ako v hrobe

10. februára 2015, 08:00
Tip redakcii

Dve desatiny ho delili od toho, aby mohol zopakovať v nedeľňajšej superkombinácii senzačný útok na medailu tak ako na olympiáde v Soči. Náš lyžiar Adam Žampa na majstrovstvách sveta vo Vaile napokon musel útočiť zozadu na rozbitej trati a piatym časom v slalome napokon skončil na 19. mieste. Napriek tomu môže hovoriť o šťastí. Pri jeho kamikadze zjazde veľa nechýbalo, aby skončil rozbitý ako český kolega Ondrej Bank (34).

Dobitý: Ondrej Bank mal na tvári krvavé stopy.

Dobitý: Ondrej Bank mal na tvári krvavé stopy.

Autor: Archív

V zjazde ste skončili na 32. mieste a v slalome ste teda už išli na rozbitej trati. Škoda, že vám to nevyšlo na tridsiatku.
– Oba skoky v zjazde, ktoré mi nevyšli, ma stáli dvadsať stotín a tie mi chýbali práve na tridsiatku. Išiel som až z 32. miesta. Trať už bola rozbitá. Američania ju vôbec neupravovali. V slalome som zajazdil piaty najlepší čas, čo bolo vzhľadom na podmienky o. k. Nechcem sa však vyhovárať na trať.

Veľa nechýbalo, aby ste v zjazde spadli práve na mieste, kde sa hrôzostrašne dokaličil český kolega Ondrej Bank...
– Neudržal som pravú lyžu. Bolo to o chlp, aby som sa tiež nevysypal. Po dopade som to aj na jednej nohe dokázal. Veľmi ma mrzí, čo sa stalo „Banymu“ (pozn. red. Bank). Jeho pád som videl z cieľa. Pohľad na jeho bezvládne telo bol desivý. Chvalabohu to prežil. Našťastie okrem nepríjemných odrenín tváre a otrasu mozgu si zlomil „iba“ kostičku v členku. Dúfam, že bude čoskoro v poriadku.

Ako reagovala česká výprava na to, čo sa stalo Ondrejovi?
–Všetci boli z toho mimo. V cieli bolo ticho ako v hrobe. Fakt nepríjemné. Predovšetkým je to veľká škoda. Ak by Ondrej prišiel do cieľa bez pádu, superkombináciu by určite vyhral. Išiel skvele! Paradoxne sa po zjazde do prvej tridsiatky na úkor Ondreja dostal neskorší víťaz Hirscher.

Neprehodnotíte po tejto živej hrôzostrašnej skúsenosti vaše štarty v zjazde?
– To určite nie! Tento rok som ich odjazdil osem. Snažím sa v ňom zdokonaľovať a vidíme progres. Aj „Bany“ mi pri tom pomáhal, za čo som mu vďačný. Určite ho pôjdem pozrieť.

Ešte vás čaká obrovský slalom, slalom. Ako tam vidíte vaše šance?
– Pôjdem na maximum obe disciplíny. Lepšie výsledky som mal v SP v slalome, ale nekalkulujem.

Mali ste ísť aj tímovú súťaž, no napokon z toho zišlo….
– Veronika Zuzulová sa rozhodla, že tímovú súťaž vynechá. Trochu to mrzí, pretože sme určite mali šancu na medailu. No na druhej strane ju chápem. Mala problémy s kolenom a obáva sa prípadných komplikácií. Všetko podriadila slalomu, kde patrí medzi favoritky. Veľmi jej želám, aby jej to v ňom vyšlo. Zaslúži si to.

Ondřej Bank : Som rád, že žijem

Desať minút v bezvedomí, dokrvavené telo a škaredo odretá tvár. To sú ešte milosrdné následky pádu Ondreja Banka v superkombinácii zjazdu, ktorý vyzeral hrôzostrašne.

„Pamätám si až ten následok, že som vyletel do brány po hlave na jednej lyži. Chalani hovorili, že mi tam v hlbokom snehu nejako ušla lyža alebo sa mi tam zarezala a pred hranou ma to rozhodilo. Nepočítal som s tým, že tam bude toľko hlbokého snehu,“ vyjadril sa Bank pre iSport.cz. Český borec je tvrdý chlapík a včera ho na vlastnú žiadosť pustili z nemocnice.

„Dva dni musím na seba dávať pozor. Teraz sa, samozrejme, necítim najlepšie. Som rád, že som to prežil tak, ako som to prežil,“ povedal Bank

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Na linke Bratislava - Vail JOZEF ŠATARA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Žampa sa na pád Banka pozeral zblízka: Bolo ticho ako v hrobe
Plus JEDEN DEŇ/Na linke Bratislava - Vail JOZEF ŠATARA