67 stotín od medaily! Tak málo chýbalo Adamovi Žampovi k cennému kovu

15. februára 2014, 00:00

Skvelé! Slovenský lyžiar Adam Žampa (23) dosiahol na olympijských hrách v Soči životný úspech. Na náročnej trati v stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane obsadil vynikajúce piate miesto v superkombinácii a od medaily ho delilo len 67 stotín sekundy.

Žampa: Nechýbalo veľa a Slovensko mohol potešiť medailou. Foto: TASR

Slovenský reprezentant skončil v zjazde na 27. mieste a pred slalomom mal smelé plány. „Nemám čo stratiť. Bude to hop alebo trop. Musím dať do toho všetko,“ vyhlásil Adam Žampa po nebojácnom a odvážnom výkone v zjazde.

V slalomovej časti mal Žampa najlepší čas zo všetkých pretekárov a na prekvapujúceho víťaza Sandra Vilettu zo Švajčiarska stratil v súčte 1,14 sekundy. Adamov kamarát Ivica Kostelič získal striebornú medailu a tretíkrát pod piatimi kruhmi nedosiahol na olympijské zlato.

Bronz uchmatol Talian Christof Innerhofer. Rodáka zo Starého Smokovca delilo od medaily 67 stotín sekundy. „Asi som to mohol vo vrchnej časti slalomu ešte viac pustiť.

Bola to z mojej strany taká 95-percentná jazda. Keby mi niekto pred pretekmi povedal, že skončím piaty, tak mu neuverím. Je to neskutočné,“ vyhlásil vysmiaty a spokojný Žampa.

Dostane 10-tisíc eur

Napriek tomu, že nezískal cenný kov, dosiahol v zjazdovom lyžovaní najväčší úspech Slovenska v ére samostatnosti a na chrbát mu pozerali aj také svetové esá ako Bode Miller, Ted Ligety či Aksel Lund Svindal.

„Bolo to veľmi príjemné prijímať v cieli gratulácie od takých profesorov tohto športu. Piate miesto je perfektné, možno aj lepšie ako štvrté. To by ma mrzelo, že nemám medailu a plakal by som celý večer,“ pochválil sa Žampa, ktorý za toto umiestnenie dostane od Slovenského olympijského výboru odmenu 10-tisíc eur.

„Hádam som dal týmto výsledkom pekný darček na Valentína priateľke, mame a babke,“ dodal. Tušil úspech Trénerom Adama Žampu je jeho otec Tomáš, ktorý neskrýval dojatie po synovom úspechu.

„Je to fantastický výsledok. Poviem pravdu, tušil som, že by to mohlo byť dobré umiestnenie. Ráno bola taká podmienka udržať sa v najlepšej tridsiatke, podarilo sa nám to vďaka veľkému šťastiu, že sme mali číslo 2. Je to odmena najmä pre maminu,“ vyhlásil hrdý tatko.

Chorvátska pochvala Pred slalomom hralo Adamovi Žampovi do kariet aj to, že trať staval Ante Kostelič, otec slávneho lyžiara Ivicu Kosteliča, s ktorým mladý Slovák pred olympiádou trénoval.

„Si pre nás nebezpečný, ale môžeš s nami ďalej trénovať,“ vyhlásil po jeho piatom mieste Ante Kostelič.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/MICHAL BACHRATÝ