Slováci budujú Rakúšanom špeciálny antukový dvorec

26. februára 2011, 16:41
Tip redakcii

Dvorec na stretnutie Rakúsko - Francúzsko v osemfinálovom 1. kole svetovej skupiny Davisovho pohára 2011 tenisových reprezentačných družstiev mužov, ktoré sa uskutoční 4. - 6. marca, buduje slovenská spoločnosť Sporter.

Ilustračná fotografia.

Ilustračná fotografia.

Autor: TASR

"Prvý raz v histórii sa hrá na letisku a premiérovo aj na kurte s podkladom Sporter Tennis Clay. Je to nový odpružený antukový povrch, na ktorý máme úžitkový vzor," uviedol konateľ firmy Martin Černák. Zápas sa uskutoční v hangári na letisku Schwechat. "Kapitán Rakúšanov Gilbert Schaller si s jedným juniorom pricestoval vyskúšať takýto dvorec do Galanty a dal mu prednosť pred kurtom postaveným klasickou technológiou," objasnil Černák.

Už v decembri 2009 v spomenutej Galante Lukáš Lacko a Karol Beck slávnostne "pokrstili" pilotný dvorec so spomenutým podkladom, dal ho postaviť súkromný investor Ladislav Fekete v blízkosti miestneho TK Slovan. Černák v tejto súvislosti skonštatoval: "Nápad vznikol v chorvátskom Poreči, kde sme budovali antukový kurt na štvrťfinále i semifinále Davisovho pohára 2009. Najväčším úskalím bol fakt, že v hale Dvorana Žatika sú napevno položené parkety s maximálnym povoleným zaťažením 400 kg na meter štvorcový. My sme teda nerobili tradičný základ - kládli sme antuku na podklad z kameniva, pod ktorým boli izolačné vrstvy a tie chránili drevenú palubovku pred mechanickým poškodením a vodou. Keď som mal možnosť zahrať si s chorvátskou jednotkou Marinom Čiličom, zistil som, že z pohľadu ochrany pohybového aparátu hráča asi niet vhodnejšieho povrchu. Okrem štandardných vlastností totiž peruje vďaka spodnému drevenému roštu. Každý vie, že sa na antuke môže došmyknúť - na rozdiel od ostatných podkladov. Nastáva redukcia sily pôsobiacej v horizontálnom smere, čo prispieva k chráneniu šliach a kĺbov. Prípadné tlmenie sily vo vertikálnom smere však rovnako ako na iných typoch podkladov aj na klasickom antukovom kurte výrazne limituje skutočnosť, že prílišná elasticita by katapultovala loptu nadmerne nahor. Tento podklad to však rieši."

O parametroch dvorca Černák povedal: "Je to ´sendvičová´ konštrukcia na podloží z betónu. Dvojcentimetrová pružná podložka so zmesou jemného kameniva, gumených granúl a spojiva zabezpečuje pružnosť pre športovca a zároveň nemá nežiaduci vplyv na odskok lopty. Následná približne centimetrová vrstva antukových zŕn je pevná a vytvára trvale rovnú plochu. Poslednou vrstvou je tenká antuka frakcie do dvoch milimetrov. Prototypové platne s rozmerom 1,5 x 1,5 m prešli laboratórnymi skúškami v Česku a získali sme protokol s výsledkom ´vyhovuje´ na priepustnosť vody i vertikálny odraz lopty. Hodnotenie bolo vykonané podľa požiadaviek ČSN EN 14877. Teraz čakáme na oficiálny certifikát od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF. Testy robí laboratórium vo Francúzsku."

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slováci budujú Rakúšanom špeciálny antukový dvorec
SITA