Nadal do štvrťfinále, ale nešetrí sebakritikou

30. mája 2011, 22:22
Tip redakcii

Španielsky tenista Rafael Nadal je po pondelňajšej prehre Kolumbijčana Alejandra Fallu posledným zostávajúcim ľavákom vo dvojhre mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (22. mája - 5. júna, celková dotácia 17 520 000 eur, antuka vonku). V zápase osemfinálového 4. kola singlovej súťaže si líder svetového rebríčka ATP poradil s chorvátskym veteránom Ivanom Ljubičičom v ich deviatom vzájomnom dueli za 146 minút 7:5, 6:3, 6:3.

Rafael Nadal

Rafael Nadal

Autor: TASR

V prvom sete sa Nadalovi nevypomstilo, že povolil súperovi priebežný obrat z 1:3 na 4:3. V druhej časti pre zmenu dosiahol zvrat Španiel, a to z 2:3. V napokon záverečnom dejstve sa Ljubičič dotiahol rebrejkom na 2:3, ale následne si neudržal servis v šiestej hre a manko už nezmazal.

Obhajca trofeje a celkovo päťnásobný dobyvateľ medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska Nadal si vo štvrťfinále zmeria sily s Robinom Söderlingom. Na tomto podujatí má bilanciu 42:1. Jedinú prehru utrpel predvlani v osemfinále práve od Söderlinga, nad ktorým celkovo vedie 5:2. Vlani sa Švédovi pri Seine revanšoval vo finále. Skóre s Ljubičičom upravil na 7:2.

Nadviazal na zdolanie 32-ročného Chorváta, teraz 37. v renkingu, z 15. apríla: vo štvrťfinále v monackom Monte Carle vynikol 6:1, 6:3. Pondelňajší súboj na hlavnom dvorci Philippa Chatriera bol reprízou semifinále RG 2006 - vtedy Nadal zvíťazil 6:4, 6:2, 7:6 (7).

Čoskoro 25-ročný Malorčan Nadal (nar. 3. júna 1986 v Manacore) sa riadne potrápil v 1. kole, keď Američana Johna Isnera prekonal za 4:01 h len 6:4, 6:7 (2), 6:7 (2), 6:2, 6:4. V 2. kole proti krajanovi Pablovi Andújarovi síce už uspel bez straty čo i len jedného dejstva, ale v tom treťom sa dostával z manka 1:5 a ôsmich setbalov. V 3. kole suverénne prekonal Ljubičičovho krajana - kvalifikanta Antonia Veiča (6:1, 6:3, 6:0).

Španiel ťahá sériu siedmich úspechov proti Chorvátom. Naposledy v tomto smere neuspel vlani v marci v kalifornskom Indian Wells práve proti Ljubičičovi, ktorému sa teraz pomstil aj za sobotňajšiu prehru iného španielskeho ľaváka Fernanda Verdasca.

"Treba byť realistom. Momentálne nehrám dosť dobre na to, aby som v bol v pozícii na triumf na tomto turnaji. To je pravda. Pokúsim sa však dostať na potrebnú úroveň. Neviem, či sa mi to podarí. Nie som génius, ktorý dokáže predpovedať budúcnosť. Keď však človek nie je optimisticky naladený, nenachádza riešenia," vyhlásil Nadal na tlačovej besede a dodal: "Dnešný výsledok vyzerá byť v poriadku - víťazstvo v troch setoch bez priveľkých problémov. Potrebujem však na záverečnú fázu turnaja stabilnejšiu úroveň hry. Pozitívom je, že som vo štvrťfinále po troch triumfoch bez straty dejstva. Už v ďalšom kole si však nemôžem dovoliť priebežné výkyvy. Chvíľami totiž hrám dobre a potom prichádzajú pasáže s niekoľkými chybami v rade. Proti Ivanovi to nikdy nie je ľahké, pretože nedopraje súperovi rytmus. Dobre podáva, dá dva ´winnery´, potom urobí dve chyby."

Španiel na vyzvanie ponúkol aj zhodnotenie svojich predchádzajúcich výkonov: "V roku 2006 som na tomto turnaji nehral dobre, 2007 normálne, 2008 fantasticky, a to najmä od štvrťfinále. V sezóne 2009 to bolo príšerné, vlani ako - tak. Teraz bol druhý zápas z mojej strany veľmi zlý. Prvý sa dal zniesť, tretí by som videl priaznivo. Dnes to miestami bolo dobré, napríklad v koncovke druhého setu. Na druhej strane, od skóre 3:1 v tretej časti, keď sa už všetko vyvíjalo v môj prospech, som zahral jeden veľmi zlý gem. Musím to brať ako varovanie a snažiť sa zužitkovať výhodu, keď sa v nej ocitnem."

Ljubičič povedal: "Z mojej strany to nebol zlý zápas. Akurát mi nefungovalo podanie. Bez servisu je to náročné proti komukoľvek. S ´Rafom´ v takom prípade určite ide o nesplniteľnú misiu. Hrať prakticky nepretržite len cez druhé podanie bolo extrémne zložité."

Ak Nadal získa svoj šiesty miestny titul, dotiahne sa na čelo historického poradia k Švédovi Björnovi Borgovi. V prípade neúspechu by ho Srb Novak Djokovič - bez ohľadu na vlastný výsledok na RG 2011 - vystriedal k 6. júnu na čele počítačového poradia. Zverencovi Mariána Vajdu pritom stačí postup do finále, aby si sám vybojoval istotu prieniku na vrchol v pondelok po turnaji. Po pondelňajšom odstúpení Taliana Fabia Fogniniho z utorňajšeho štvrťfinálového stretnutia je Djokovič už v semifinále.

Dvojhra mužov - 4. kolo (osemfinále):
Rafael Nadal (Šp.-1) - Ivan Ljubičič (Chor.) 7:5, 6:3, 6:3 za 146 minút

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Nadal do štvrťfinále, ale nešetrí sebakritikou
SITA