17. január 2016, 19:00

Už o pár hodín sa začne prvý vrchol tenisovej sezóny Australian Ope. Už v poradí 104. ročník podujatia v Melbourne prinesie veľké množstvo zápasov, ale budú rovnako dobré ako tie naj z histórie.

Tenista Novak Djokovič a tenistka Serena Williamsová budú tento rok obhajovať trofeje na Australian Open.

Muži

3. Finále 1988: Mats Wilander - Pat Cash

Rok 1988 sa do histórie Australian Open zapísal hrubými písmenami. Prvý grandslam sezóny sa totiž presťahoval do nového areálu Flinders Park. Celá Austrália si vtedy priala, aby sa Pat Cash dostal do finále a aj sa mu to po semifinálovej výhre vtedy nad svetovou jednotkou Ivanom Lendlom podarilo. Lenže vo finále narazil na Švéda Matsa Wilandera, ktorý ho porazil 6:0, 6:7, 6:3, 3:6 a 6:1. Švéd o tom ešte nevedel, ale odštartoval tak svoju najlepšiu sezónu, v ktorej vyhral ďalšie dva grandslamy a rok skončil prvý a poslednýkrát v kariére ako svetová jednotka.

2. Semifinále 2005. Marat Safin- Roger Federer

Roger Federer vyhral grandslam v Melbourne až štyrikrát, ale ani jedno z víťazných finále nebola taká epická bitka ako semifinále proti ruskému bombardérovi Maratovi Safinovi. V roku 2004 Federer Safina vo finále hladko zdolal, ale o rok neskôr to bola iná káva pre veľmajstra zo Švajčiarska. Na tvrdom povrchu a v úmornej horúčave sa nakoniec z víťazstva v piatich setoch (5:7, 6:4, 5:7, 7:6 a 9:7) tešil Rus.

1. Finále 2012: Novak Djokovič - Rafael Nadal

Najdlhšie grandslamové finále všetkých čias medzi sebou zviedli Srb Novak Djokovič a Španiel Rafael Nadal. Bolo to v roku 2012 a práve v Melbourne. Výsledok hovorí za všetko. Djokovič vyhral 3:2 po dlhých piatich setoch (5:7, 6:4, 6:2, 6:7 a 7:5). Celý zápas by sme mohli zhrnúť do jednej 32-ranovej výmeny v piatom sete za stavu 5:4 pre Srba, ktorá dvíhala ľudí zo sedadiel. Nadal v zápase niekoľkokrát ušiel hrobárovi z lopaty a „Nole“ v piatom sete vyhral za stavu 2:4 vyhral päť zo šiestich hier.

Ženy

3. 2002 - Finále: Jennifer Capriatiová - Martina Hingisová

Mala to byť pomsta za finále z roku 2001, kedy Jennifer Capriatiová porazila Martinu Hingisovú v dvoch hladkých setoch. Spočiatku sa zdalo, že Švajčiarka so slovenskými koreňmi hrdo kráča k pomste, veď viedla 6:4 a 4:0. Zrazu sa však niečo zlomilo, aj keď si dokázala Hingisová vybojovať mečbaly, aj tak zápas prehrala 4:6, 7:6 a 2:6. Capriatová si víťazstvom pripísala druhý grandslam z Australian Open.

2. 2003 - Semifinále: Serena Williamsová - Kim Clijstersová

Finálové derby sestier Williamsových v roku 2003 sa takmer nekonalo, nebyť nervydrásajúceho zápasu mladšej Sereny proti Kim Clijstersovej z Belgicka. Už sa zdalo, že Američanka odíde z kurtu so zvesenou hlavou, keď v treťom sete prehrávala 1:5. „Williamska“ však ziskom šiestich gemov v rade odvrátila prehru a triumfovala po setoch 4:6, 6:3 a 7:5. Odborníci považujú tento obrat za jeden z najväčších v ženskom tenise.

1. 2005 - Finále: Serena WIlliamsová - Maria Šarapovová

Aj azda najlepší ženský zápas histórie Australian Open sa zrodil pred bránami finále. V roku 2005 proti sebe v semifinále nastúpili Serena Williamsová a Maria Šarapovová. Pár mesiacov predtým dokázala 17-ročná Ruska zdolať Serenu vo finále Wimbledonu. Aj tento raz to vyzeralo na výhru Šarapovovej.

„Šarapke“ chýbal už len gem k víťazstvu. Viedla 6:2 a 5:4, ale Serena zapla a vyhrala tri hry v rade. Ešte aj v treťom sete si Ruska vybojovala tri mečbaly, ale potom sa v nej niečo zlomilo. Prehrala celý zápas a aj ďalších 17 v rade s 20-násobnou grandslamovou šampiónkou Williamsovou.

Autor: Pluska.sk/mtr