Bývalý kouč tenistky Cibulkovej o svojom vyhodení

05. mája 2010, 10:30
Tip redakcii

Český tréner Jaroslav Bulant (46) viedol tenistku Dominiku Cibulkovú (20) iba pol roka. Slovenská dvojka v pondelok oznámila, že s ním končí. Kouč doteraz nevie prečo a postup Cibulkovcov sa mu nepáči a nechápe ho. Vraj za to môžu aj ich rodinné problémy...

Jaroslav
Bulant

Jaroslav Bulant

Autor: MICHAL SMRČOK

 Dominika Cibulková na turnaji v Ríme oznámila, že ukončila s vami spoluprácu. Poznáte dôvody?
– Môžem vám povedať, že ja to neviem. Doteraz mi nikto nepovedal prečo. Je to záhada.

Kontaktovala vás kvôli tomu Dominika alebo rodičia?
– Spojil sa so mnou jej otec Milan. Najprv mi poslal SMS správu. Keď som sa opýtal prečo, o niekoľko hodín neskôr mi zavolal, že mu je to nepríjemné oznámiť, ale že spolupráca sa končí. Dcéra mu povedala, že sa na to necíti a nech to vybaví za ňu. Keď som sa opýtal na dôvod, nedokázal mi odpovedať. Som dosť sklamaný, že sa mi Dominika neozvala a neoznámila mi, že spolu končíme.

S mamou. Dominika hovorieva, že majú kamarátsky vzťah.
Foto: ROBO HOMOLA

Budete pátrať po tom, prečo sa to stalo?
– Pre mňa je to uzatvorená záležitosť. Oznámili mi, že končím. Je to osobné sklamanie, že sa takto ku mne zachovali. Ľudsky tento spôsob nechápem. Podľa otca je to rozhodnutie jej a mamy Kataríny a s tým nič neurobím.


Pred polrokom rovnako ako vás vyhodili aj kouča Vladimíra Pláteníka...

– Vyzerá to podobne. Ja neviem, komu má človek dnes veriť. Ja sa v tej rodine nevyznám. Dominika mi nič nepovie, otec nič, jeden sa odvoláva na druhého. Je to nepochopiteľné.

Chcete sa s nimi ešte osobne stretnúť?
– Myslím, že to už nenavrhnú.

Dáva Dominika teraz tenisu všetko?
– Úplne všetko nie. Sú tam rezervy a dalo by sa to zlepšiť. Keď ju viedol Vlado Pláteník, diktoval jej všetko od A do Z. Ja som sa snažil, aby začala premýšľať a bola samostatnejšia. Možno to bolo to, čo sa jej nepáčilo, neviem.

Musí si to ujasniť. Dominika Cibulková.
Foto: www.profimedia.sk

Bolo medzi vami a tenistkou nejaké napätie?
– Vôbec nie. Všetko prebiehalo v priateľskej atmosfére. Ani jeden konflikt za pol roka. Sadla mi aj jej povaha, bola otvorená. Asi za tým niečo bude. Nikdy som sa nechcel miešať do ich súkromného života. Tam majú problémy, čo však nechcem rozoberať. Sú tam boje medzi dcérou, otcom a matkou, no to išlo mimo mňa.

Čiže k tomu prispeli ich rodinné problémy?
– Je to možné. Ale oni sa potom spoja proti trénerovi a vo finále to dopadne takto. Je jedno, za koho sa postavíte. Nechcem sa však s nimi lúčiť s nenávisťou. Som sklamaný, nie nahnevaný.

Mali by takto zasahovať rodičia do kariéry 20-ročnej hráčky, ktorá patrí medzi svetovú špičku?
– Určite nie. Ak tá hráčka sama premýšľa a rozhoduje, nie. Ale Dominika stále na to nie je vyzretá a dospelá, aby o tom rozhodovala.

Reakcia Milana Cibulku

Prečo rozchod oznámil otec?
– Po tom, čo sa Dominika rozišla v októbri 2009 s trénerom Pláteníkom, som to bol ja, ktorý som hľadal pre ňu nového kouča. Vytypoval som si pána Bulanta. A preto som to bol ja, kto mu oznámil aj koniec spolupráce.

Dôvody rozchodu?
– S pánom Bulantom sme sa dohodli na konkrétnych bodoch. Po dvoch mesiacoch som ho upozorňoval, že sa nedrží našej dohody. Chcel som od neho napríklad to, aby bol na Dominiku tvrdý, aby z nej urobil naozajstnú profesionálnu hráčku. Chcel som, aby sa o ňu staral, usmerňoval ju aj mimo kurtu. A v tomto som u neho nenašiel podporu.

A čo rozpory v rodine, ktoré sa spomínali?
– Pripúšťam to, keďže na výchovu našej dcéry sa pozeráme rôznym spôsobom. Ja som zástancom toho, že keď je niekto profesionálny športovec, tak sa tak musí správať 24 hodín. Počas aktívnej činnosti sa musí maximálne venovať iba tenisu. Za to, že sa pred pár rokmi dostala medzi svetovú špičku, môže ďakovať tvrdej robote. Mama sa na ňu pozerá ako mama. Toleruje jej veci, ktoré podľa mňa nepatria k profesionálnemu športu.

Začiatok. Takto dohadovali v novembri spoluprácu. Zľava Milan Cibulka, Jaroslav Bulant a Dominika.
Foto: JLEONARD POPOVIČ


Dominikini tréneri

do marca 2007 Peter Hrunčák
od apríla 2007 do októbra2009 Vladimír Pláteník
od novembra 2009 do apríla 2010 Jaroslav Bulant
máj 2010 - ???

LEONARD POPOVIČ

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Bývalý kouč tenistky Cibulkovej o svojom vyhodení
Plus JEDEN DEŇ