V šprinte žien dominancia Neunerovej, Kuzminová štvrtá

17. marca 2011, 12:28
aktualizované 17. marca 2011, 13:14
Tip redakcii

Suverénnou víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km, ktorými sa v nórskom Holmenkollene začalo finálové 9. kolo Svetového pohára v biatlone, sa stala Nemka Magdalena Neunerová. Bolo to jej 24. prvenstvo v pretekoch, ktorých výsledky za započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus.

Anastasia Kuzminová.

Anastasia Kuzminová.

Autor: ČTK

Druhá skončila Nórka Tora Bergerová, bronz si vybojovala Darja Domračevová v drese Bieloruska. Z tria slovenských biatlonistiek v 81-člennom štartovom poli bola podľa očakávania najlepšia Anastasia Kuzminová, ktorá skončila hneď za stupňom víťazov štvrtá. Janka Gereková sa vo výsledkovej listine zaradila na 45. priečku, Martinu Chrapánovú klasifikovali na 65. pozícii.

Historicky najúspešnejšia účastníčka majstrovstiev sveta a 24-ročná majiteľka desiatich zlatých medailí Magdalena Neunerová po opatrnejšom začiatku naplno uplatnila svoju bežeckú rýchlosť v záverečnom okruhu. Doslova deklasovala zvyšok štartového poľa, keď pred striebornou domácou Torou Bergerovou, ktorá mala navlas rovnakú streleckú bilanciu (1 trestný okruh po streľbe v stoji), mala vyše polminútový náskok. S ním bude v sobotu vybiehať do stíhacích pretekov na 10 km. Bronzová Bieloruska Darja Domračevová zaostala o 46,1 s. "Ráno som sa necítila dobre a myslela som aj na to, že na preteky nenastúpim. Nakoniec som sa rozhodla, že to skúsim a urobila som dobre. Som šťastná, že to takto dopadlo. Netrafila som jediný terč, to nie je zlá strelecká vizitka. Rovnako ako súperky som po majstrovstvách sveta dosť unavená Je to však posledný týždeň, chcem si to užiť," povedala na tlačovej besede po pretekoch Magdalena Neunerová.

Bronzová medailistka z nedávnych majstrovstiev sveta v ruskom Chanty-Mansijsku v tejto disciplíne Anastasia Kuzminová hneď na prvej streleckej položke v ľahu nechala stáť dva terčíky a musela odbehnúť rovnaký počet trestných 150 m dlhých okruhov. Podala však famózny bežecký výkon. Dokázala hendikep zlikvidovať a nakoniec ju od pódia pre medailistov delilo na 4. mieste iba 1,3 s. "Nasťa začala zle, ale podala fantastický bežecký výkon. Vďaka výbornému finišu je z toho vynikajúce štvrté miesto. Škoda tej streľby, mohlo to byť oveľa radostnejšie," skomentoval jej výkon šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Janka Gereková naopak ležku zvládla bezchybne, na stojke však dvakrát namierila mimo terč a bolo z toho 45. miesto. Znamená to, že na jej konto nepribudne žiadny bod. "To jej ochorenie z Chanty-Mansijska sa podpísalo pod tento výsledok. Evidentne nie je stále vo svojej koži, fyzicky zaostáva za tým, v akej fazóne bola na majstrovstvách sveta. Priznám sa, čakali sme od nej viac. Azda sa jej bude lepšie dariť v sobotu v stíhačke," pridal hlavný tréner pohľad na slovenskú ženskú biatlonovú dvojku.

Dvadsaťjedenročná Martina Chrapánová so štyrmi absolvovanými trestnými okruhmi nemohla pomýšľať na kvalitné umiestnenie. Skončila šesťdesiata piata a nekvalifikovala sa tak ani do stíhacích pretekov, v ktorých sa predstaví 60 najrýchlejších zo štvrtkového šprintu. Finále SP sa tak pre ňu definitívne skončilo. "Bežala na hranici svojich možností, ale štyri trestné okruhy je veľmi veľa. Ani ona nesplnila cieľ, s ktorým sem prišla - postúpiť do stíhacích pretekov. Sezóna sa pre ňu skončila, do nedele tu bude už len trénovať," uzavrel hodnotenie vystúpenia slovenských biatlonistiek Milan Gašperčík.

Magdalena Neunerová sa stala majiteľkou malého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo v hodnotení rýchlostných pretekov. Fínka Kaisa Mäkäräinenová, ktorá na preteky nastupovala nielen ako líderka celkovej klasifikácie, ale aj najlepšia šprintérka, skončila až devätnásta a pozíciu na najvyššom stupienku musela nechtiac prepustiť nemeckému biatlonovému zázraku. Anastasii Kuzminovej patrí v konečnom poradí hodnotenia tejto disciplíny veľmi dobrá piata priečka.

Mäkäräinenovej ostalo žlté štartové číslo celkovej líderky bojov o hlavnú trofej, jej náskok na čele sa však zmenšil na 22 bodov. Kuzminová sa priblížila k TOP 10, je dvanásta. Pred záverečnými dvoma pretekmi zaostáva za desiatou Vaľ Semerenkovou z Ukrajiny o 24 bodov.

Výsledky - rýchlostné preteky - ženy:
1. Magdalena Neunerová (Nem.) 21:04,6 (1 trestný okruh), 2. Tora Bergerová (Nór.) +31,3 s (1), 3. Darja Domračevová (Biel.) +46,1 (2), 4. Anastasia Kuzminová (SR) +47,4 (2), 5. Vita Semerenková (Ukr.) +52,1 (1), 6. Natalia Gusevová (Rus.) +57,3 (0), 7. Andrea Henkelová (Nem.) +58,9 (2), 8. Kathrin Hitzerová (Nem.) +1:02,9 (1), 9. Fanny Welle-Strand Hornová (Nór.) +1:03,3 (0), 10. Jevgenija Sedovová (Rus.) +1:04,3 (0), ... 45. Janka Gereková +2:21,2 (2), 65. Martina Chrapánová (obe SR) +3:37,7 (4)

Poradie v celkovej klasifikácii Svetového pohára 2010/11 (po 24 pretekoch z 26 naplánovaných):

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 936 bodov, 2. Magdalena Neunerová (Nem.) 914, 3. Helena Ekholmová (Švéd.) 911, 4. Tora Bergerová (Nór.) 904, 5. Andrea Henkelová (Nem.) 881, 6. Darja Domračevová (Biel.) 748, 7. Teja Gregorinová (Slovin.) 684, 8. Marie Dorinová (Fr.) 682, 9. Anna Carin Žideková (Švéd.) 680, 10. Vaľ Semerenková (Ukr.) 657, ... 12. Anastasia Kuzminová 633, 42. Janka Gereková (obe SR) 140.

Konečné poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (malý krištáľový glóbus):
1. Magdalena Neunerová (Nem.) 404 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 391, 3. Tora Bergerová (Nór.) 356, 4. Andrea Henkelová (Nem.) 349, 5. Anastasia Kuzminová (SR) 328, 6. Helena Ekholmová (Švéd.) 325, 7. Darja Domračevová (Biel.) 323, 8. Teja Gregorinová (Slovin.) 297, 9. Miriam Gössnerová (Nem.) 267, 10. Marie Dorinová (Fr.) 265, ... 39. Janka Gereková (SR) 68

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
V šprinte žien dominancia Neunerovej, Kuzminová štvrtá
SITA