Pľuščenko kráča za obhajobou, vyhral krátky program

17. februára 2010, 06:05
aktualizované 17. februára 2010, 06:36
Tip redakcii

Rus Jevgenij Pľuščenko urobil prvý krok k obhajobe prvenstva v súťaži krasokorčuliarov na zimných olympijských hrách vo Vancouveri. Dvadsaťsedemročný Petrohradčan sa ujal po prvej časti pretekov vedenia, keď vyhral krátky program. Za svoje vystúpenie dostal Pľuščenko 90,85 bodu, o 55 stotín viac ako druhý Evan Lysacek. Tretí je zatiaľ Japonec Daisuke Takahaši, ktorý zaostáva o ďalších 5 stotín. Voľné jazdy, v ktorých sa rozhodne o medailách, sú na programe vo štvrtok. Bodové rozdiely medzi najlepšími sú prakticky minimálne a začínať sa bude od nuly.

Ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko, víťaz krátkeho programu krasokorčuliarov, počas svojej jazdy.

Ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko, víťaz krátkeho programu krasokorčuliarov, počas svojej jazdy.

Autor: TASR

Pľuščenko, oblečený ako španielsky matador, začal svoj program na Rodrigovu hudbu Concierto de Aranjuez kombináciou štvoritého a trojitého toeloopa. Jeho hlavní konkurenti Takahaši a Lysacek sa rozhodli neriskovať a štvorité skoky nezaradili. Na rozdiel od Pľuščenka však dostali vyššie body za programové komponenty i prechodové prvky a ich strata na lídra je minimálna. "Jazda bez štvoritého skoku, to nie je mužské krasokorčuľovanie," povedal Pľuščenko, ktorý bol v utorok jediným s čisto zvládnutým štvoritým skokom. Za svoju suverénnu jazdu s trojitým axlom i lutzom dostal 90,85 bodu.

Lysacek i Takahaši zvládli úspešne štyri trojité skoky, dva v rámci kombinácie. Lysacek zajazdil brilantne na Stravinského Ohňového vtáka, Lysacek očaril divákom na Cobovo Oko. "Dnes je mi jedno, čo na moju jazdu povedali rozhodcovia a aké mi dali body. Všetko čo ma zaujíma je, že som jazdil čisto a nebolo to zlé. Vo voľnej jazde to však bude veľmi veľký boj," povedal Pľuščenko, ktorý vyhral pred štyrmi rokmi v Turíne. Potom vyše tri roky nepretekal a vrátil sa až v tejto sezóne s cieľom vyhrať na ZOH vo Vancouveri. Naposledy sa dvakrát olympijskú súťaž podarilo vyhrať Američanovi Dickovi Buttonovi v rokoch 1948 a 1952.

Pľuščenko to s obhajobou myslí veľmi vážne, tesne pred súťažou schudol 2 kg, aby stačil mladším kolegom. Celý deň podľa svojich slov jedol iba banány. "Samozrejme, dnes som bol dosť nervózny. Sú to olympijské hry a vždy je veľmi náročné súťažiť. Pre mňa je to oveľa náročnejšie, keďže som posledné tri roky poriadne nekorčuľoval," dodal Pľuščenko.

V krátkom programe boli nervózni najmä európski krasokorčuliari. Okrem Pľuščenka jazdil čisto zo starého kontinentu prakticky už len Michal Březina. Zaváhaniu sa nevyhol obhajca striebra Stéphane Lambiel zo Švajčiarska, ktorý však napokon bol spokojný so svojou jazdou a pred finále je piaty. Bývalý majster sveta Brian Joubert je však až osemnásty, čo sa nečakalo.

Výsledky - krasokorčuľovanie:
Muži - po krátkom programe: 1. Jevgenij Pľuščenko (Rus.) 90,85, 2. Evan Lysacek (USA) 90,30, 3. Daisuke Takahaši (Jap.) 90,25, 4. Nobunari Oda (Jap.) 84,85, 5. Stéphane Lambiel (Švajč.) 84,63, 6. Johnny Weir (USA) 82,10, 7. Patrick Chan (Kan.) 81,12, 8. Takahiko Kozuka (Jap.) 79,59, 9. Michal Březina (ČR) 78,80, 10. Denis Ten (Kazach.) 76,24

Upozorňujeme čitateľov, že pluska.sk prináša kompletné spravodajstvo zo ZOH v Kanade 24 hodín denne!

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Pľuščenko kráča za obhajobou, vyhral krátky program
SITA