Klaus opätovne spochybnil zavedenie eura

18. decembra 2011, 18:12
Tip redakcii

V. KLAUS: O problémoch spoločnej európskej meny som presvedčený dve desaťročia

Václav Klaus

Václav Klaus

Autor: TASR

O tom, že sa projekt spoločnej európskej meny dostane do problémov, je český prezident Václav Klaus presvedčený už dvadsať rokov, uviedol to v  dnešnom programe televízie Prima Partie, z ktorého na svojej internetovej stránke cituje agentúra Mediafax aj internetový portál ČT24.

Klaus tiež zopakoval, že je proti tomu, aby Česko poskytlo pôžičku Medzinárodnému menovému fondu (MMF) na záchranu eura. "Tadiaľto cesta nevedie," vyhlásil. "Bol by som ochotný o tom uvažovať, keby sme nastavili racionálne poriadky a bolo jasné, že sa upchala čierna diera. Ak do tej lodi ďalej tečie, tak pridať tam nejakú čiastku peňazí je skoro zanedbateľné," dodal prezident s tým, že hoci je čiastka 200 miliárd eur, o ktorú sa má zvýšiť rozpočet MMF, enormná, nepokryla by ani dlhy Talianska a Španielska za 1. štvrťrok tohto roka.

Sám preto českú pôžičku MMF neodporúča, a to aj pre český štátny rozpočet na budúci rok. Ten síce počíta s deficitom 105 miliárd korún, minister financií Miroslav Kalousek však už avizoval, že deficit bude pre  nepriaznivý vývoj ekonomiky v dôsledku krízy eurozóny ešte vyšší. "

V tejto situácii dávať niekam do sveta sumy, ktoré sú takmer porovnateľné s  naším deficitom, je vec nesmierne sporná," konštatoval prezident.

Z krízy eurozóny Klaus podľa svojich slov radosť nemá, ale ju predvídal. "Nemám z toho žiadnu radosť. Mne je ľúto, že k tomu došlo. O tom, že ten projekt musí skončiť tým spôsobom, akým končí, som bol ako ekonóm presvedčený dve desaťročia. K tomu muselo nevyhnutne dôjsť. Je škoda, že to nikto nepočúval."

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Klaus opätovne spochybnil zavedenie eura
TASR