EÚ asi nepodpíše asociačnú dohodu s Ukrajinou

Európska únia (EÚ) v pondelok 19. decembra formálne neuzavrie žiadnu dohodu s Ukrajinou, tvrdia európski diplomati, ktorí nechceli byť menovaní. Prezident Viktor Janukovyč pritom verí, že v pondelok podpíše v Bruseli asociačnú dohodu.

18. decembra 2011, 20:03
Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Autor: TASR

Kyjev sa snaží uzavrieť rokovania o  asociačnej dohode, ktorá prehĺbi politickú spoluprácu a hospodársku integráciu Ukrajiny s EÚ a zahŕňa napríklad aj dohodu o voľnom obchode. Prezident Janukovyč by chce zavŕšiť štyri roky vyjednávaní podpisom. Ale Bruselu sa nepáči prístup ukrajinských vládnych štruktúr k opozícii a  najmä uväznenie bývalej premiérky Júlie Tymošenkovej.

Európski diplomati tvrdia, že stále nie je isté, či k podpisu dohody dôjde. Obe strany sa síce v princípe zhodli na základnom texte zmluvy až na jednu klauzulu, pre ktorú podpis viazne. Ukrajina chce, aby dohoda potvrdila jej postavenie ako európskej krajiny a tým aj oprávnenie na prípadný vstup do EÚ. Brusel zase chce dôkazy, že Ukrajina zlepšila svoj prístup k politickým oponentom. Podľa diplomatov v justičnom systéme krajiny sú určité nedostatky a Tymošenková je ich symbolom.

Asociačnú dohodu musia pritom schváliť národné parlamenty všetkých 27 štátov únie a  tiež Európsky parlament. A na to, aby ju všetky krajiny podpísali, musí Ukrajina najskôr ukázať, že dosiahla pokrok v politických reformách a v prístupe k opozícii, dodávajú diplomati. 

Autor: TASR
FocusMedia

video

 


 

 
Aplikácie 7 plus

 
EÚ asi nepodpíše asociačnú dohodu s Ukrajinou
TASR