Mzdy na Slovensku rástli: Prečo aj tak väčšina zarába podpriemerne?

27. januára 2016, 11:00
Tip redakcii

Priemerný zárobok zamestnanca na Slovensku bol vlani 934 eur. Oproti predošlému roku stúpol o 3 percentá. Ukázal to veľký prieskum portálu platy.sk. Faktom je, že šiesti z desiatich Slovákov zarábajú menej, ako je priemerný plat. Patríte k nim aj vy?

V oblasti sociálnej starostlivosti zarobíte zhruba okolo 600 eur. V informačných technológiách je priemerný plat dvojnásobne vyšší.

V oblasti sociálnej starostlivosti zarobíte zhruba okolo 600 eur. V informačných technológiách je priemerný plat dvojnásobne vyšší.

Autor: Shutterstock

Suma 934 eur je hrubá mzda. Na výplatnej páske uvidí zamestnanec s dvomi deťmi v čistom len o čosi viac ako 750 eur. Takmer 60 percent Slovákov dostáva na výplatu menej ako priemer. Prieskum ukázal, že najviac ich je v Prešovskom a Banskobystrickom kraji.

Najvyššie platy sú tradične v Bratislavskom kraji, najnižšie v Prešovskom kraji. „Najväčší rast platov sme zaznamenali v Košickom kraji (+4,6 %), najmenej si prilepšili zamestnanci v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji (+2,7 %),“ hovorí Katarína Klembalová, PR manažérka pracovného portálu.


Najvyššie platy majú vrcholoví manažéri.
Foto: Shutterstock

Len mizivé 2 percentá zamestnancov Prešovského kraja majú plat vyšší ako 2 010 eur, kým v Bratislave je takto platených až 12 percent pracovníkov. Dve tretiny ľudí v Prešovskom kraji sa musia uspokojiť s hrubou mzdou od 410 do 809 eur. Naopak, dve tretiny ľudí v Bratislavskom kraji majú plat nad 1 010 eur.

Najvyššie platy majú vrcholoví manažéri. „Ak chcete naozaj dobre zarábať, staňte sa generálnym riaditeľom. V priemere zarábajú 5 074 € v hrubom. Podľa prieskumu 10 % generálnych riaditeľov na Slovensku dokonca zarába viac ako 9 800 € mesačne,“ dodáva Klembalová.

Na opačnom konci nájdete upratovačky. Ich mesačná výplata je v priemere 426 eur v hrubom, teda len 21 eur viac, ako je aktuálna minimálna mzda.

V tejto brandži platia kráľovsky
Výška platu závisí nielen od regiónu, pracovnej pozície, ale tiež od toho, v akej oblasti pôsobí firma, ktorá vás zamestnáva. Sú takzvané silné odvetvia, napríklad energetika, automobilový priemysel, informačné technológie a pod., kde sú aj priemerné platy výrazne vyššie ako celoslovenský priemer.
napr. Výroba, prenos a rozvod elektriny 1 373 €, centrá zdieľaných služieb 1241 €, informačné technológie 1290 €

Tu nezbohatnete
Opakom sú odvetvia, kde sa nevytvárajú produkty a služby s vysokou pridanou hodnotou. Priemerné platy sú výrazne nižšie než celoslovenský priemer.
napr. sociálna starostlivosť 599 €, reštaurácie, jedálne 649 €, maloobchod 743 €

zdroj: platy.sk

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mt 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Mzdy na Slovensku rástli: Prečo aj tak väčšina zarába podpriemerne?
Plus JEDEN DEŇ/mt