Na Slovensku je približne 10-tisíc čiernych stavieb, rómske zmapuje atlas
Ministerstvo dopravy na základe informácií od Združenia miest a obcí Slovenska a konkrétnych obcí hovorí o tisícoch nepovolených stavieb na Slovensku. Rezort pritom predpokladá, že počet takzvaných čiernych stavieb je vyšší ako desaťtisíc.
Na Slovensku je podľa odhadov viac ako desaťtisíc nepovolených, teda tzv. čiernych stavieb. Predpokladá to ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja.
"Presné číslo momentálne neexistuje, ale k dispozícii máme určité informácie od ZMOS-u a konkrétnych obcí. Môžeme hovoriť o tisícoch nepovolených stavieb, predpokladáme viac ako desať tisíc," informoval v utorok rezortný hovorca Martin Kóňa.
Vznikne Atlas rómskych komunít
Veľké množstvo stavieb bez povolenia je v osadách s rómskym obyvateľstvom. Možnosťami riešenia týchto čiernych stavieb sa momentálne zaoberá pracovná skupina ministerstva.
Má pripraviť také návrhy, ktoré budú túto problematiku riešiť systémovo a komplexne.
"Pokiaľ ide o stavby v rómskych osadách, v týchto dňoch by mal byť zverejnený Atlas rómskych komunít a tiež sa pripravuje pasportizácia obydlí a stavieb v rómskych osadách," uviedol Kóňa s tým, že sa budú mapovať napríklad z hľadiska ich veku, technického stavu či vlastníckych práv.
"Tieto informácie by nám mohli dať reálnejší obraz o aktuálnej situácii," dodal.
Stavbu bude možné odstrániť
Stavebník nepovolenej stavby bude môcť podľa návrhu nového stavebného zákona požiadať o dodatočné stavebné povolenie iba do jedného roka od účinnosti zákona.
"Po uplynutí tohto prechodného obdobia nebude možné požiadať o dodatočnú legalizáciu žiadnej stavby," priblížil Kóňa. Nový stavebný zákon, ktorý má po schválení nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014, nanovo rieši problematiku nepovolených stavieb.
O dodatočné povolenie čiernej stavby tak bude možné požiadať do 30. júna 2015. Ak stavebník nepovolenej stavby počas jedného roka od účinnosti nového zákona nepožiada o riadne stavebné konanie, alebo nebude možné stavbu zlegalizovať, stavebný úrad rozhodne o jej odstránení.
Nový zákon bude podľa ministerstva zároveň oveľa prísnejší k nelegálnym stavbám v procese výstavby. Ak stavebník neuposlúchne výzvu na zastavenie stavby, bude možné napríklad uzatvoriť stavenisko, odpojiť ho od dodávok vody a energií.