Predaj vody nie je možné zakázať

16. júla 2013, 10:30
aktualizované 16. júla 2013, 13:08
Tip redakcii

Voda by sa mohla čoskoro stať podnikateľskou komoditou, na ktorej by Slovensko určite zarobilo. Otázne je, za akú spoločenskú cenu.

Z vody by sa mohla stať podnikateľská komodita.

Z vody by sa mohla stať podnikateľská komodita.

Autor: ILUSTRAČNÉ-Július Dúbravay, Plus JEDEN DEŇ

  • Z vody by mohla byť podnikateľská komodita
  • Zdanila by sa 40 percentami
  • Jej vývoz je však podmienený Rámcovou smernicou o vode

Voda ako podnikateľská komodita? Nie je to výmysel, ale návrh z dielne ministerstva životného prostredia. Keďže jej máme na našom území zatiaľ dostatok, Slovensko by ju mohlo už čoskoro vyvážať a štát by zarobil aj na jej zdanení 40 percentami.

Aj keď pred niekoľkými rokmi Fico vodu horlivo obraňoval a tvrdil, že ide o bohatstvo, ktoré sa vyážať nesmie, nový zákon vláde rozväzuje ruky.

"Každá preprava vody cez štátnu hranicu bude podmienená schválením vlády," vysvetľuje pre portál hnonline.sk hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.

Vývoz v neprospech Slovákov?

Zahraniční podnikatelia majú o našu vodu záujem, čo môže byť v neprospech občanov, hodnotí oodborník na oblasť ochrany životného prostredia Dušan Lúčanský. K novele zákona už vznikla aj hromadná pripomienka, v ktorej sa ľudia proti vyvážaniu vody búria.

Ide najmä o Rámcovú smernicu o vode z Bruselu, keďže "jej odmietnutie by bolo dôkazom vedomého porušovania komunitárneho práva Európskej únie štátnymi orgánmi,“ povedal pre portál Jaroslav Baran z OZ Rieka, združenia na ochranu vodných tokov, taktiež predkladateľ hromadnej pripomienky.

Ministerstvo životného prostredia však upozorňuje, že v prvom rade pôjde o verejný záujem. Čo to však znamená, nie je jasné, keďže pojem nebol presne zadefinovaný.

Ministerstvo sa bráni

Reakcia ministerstva však hovorí o tom, že štát v súčasnosti vývoz vody nepodporuje a ani podobnú podporu neplánuje. Ako uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, ide o čisto preventívne ochranné opatrenie, ktoré má chrániť národné nerastné bohatstvo v podobe zásob vody.

"Voda je jedinečné a nenahraditeľné bohatstvo a vlastníctvo štátu, ktorý ju považuje za strategickú surovinu. Preto treba stanoviť podmienky, ktoré zohľadňujú potrebu slovenských spotrebiteľov," povedal hovorca.

Podľa nových a jasných pravidiel by bolo možné vodu predávať ako surovinu za hranicami napríklad len v prípade, ak to výskyt, spotreba a  budúci predpoklad v lokalite - umožňuje a nie je potrebná pre  zásobovanie pitnou vodou v danej lokalite. Cezhraničný predaj však nie je možné zakázať úplne, keďže sme členským štátom Európskej Únie.

 
Autor: Pluska.sk/mab, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Predaj vody nie je možné zakázať
Pluska.sk/mab
TASR