Sestry musia počkať. Fico dal dotáciu ľuďom z IBM, aby ich plat stúpol na 2 700 eur

07. októbra 2013, 09:50
Tip redakcii

Učitelia či zdravotné sestry sa už dlhé mesiace dožadujú od vlády zvýšenia platov. Vláda sa však rozhodla riešiť najskôr iné priority. Cez štátne dotácie prispela spoločnosti IBM na nadštandardné platy.

Vláda Roberta Fica sa rozhodla dať zo štátnych peňazí firme IBM, ktorá plánovala vytvoriť pracovné miesta v Košiciach aj bez nich.

Vláda Roberta Fica sa rozhodla dať zo štátnych peňazí firme IBM, ktorá plánovala vytvoriť pracovné miesta v Košiciach aj bez nich.

Autor: Robo Homola/Plus JEDEN DEŇ

  • IBM Slovensko získa od štátu príspevok 1,58 milióna eur
  • Nie je určený na tvorbu pracovných miest, ale na zvýšenie platu z 2 350 eur na 2 700 eur
  • Ekonómovia upozorňujú, že politika vládnych stimulov brzdí vytváranie nových pracovných miest

Napriek kritike vlastných ministrov vláda schválila pomoc pre IBM. Spoločnosť IBM Slovensko tak získa od štátu príspevok 1,58 milióna eur za to, že počas troch rokov v Košiciach vytvorí 150 nových pracovných miest, píše denník Sme.

S návrhom spočiatku nesúhlasil minister vnútra Robert Kaliňák a dokonca ani minister práce Ján Richter.  Z vládneho materiálu pritom vyplýva, že IBM plánovala pracovné miesta vytvoriť aj bez príspevku štátu.

Štátne dotácie sa tak vlastne netýkajú tvorby pracovných miest, ale výšky mzdy, ktorú plánuje IBM vyplácať novým zamestnancom.

Vďaka dotácii zarobia 2 700 eur

Bez dotácie mala byť hrubá mzda 2 350 eur, teraz vďaka štátnym peniazom bude priemerný hrubý plat až 2 700 eur. Ministerstvá vnútra a práce upozorňovali, že dotovať takéto vysoké mzdy v Košickom kraji nie je primerané.

Z návrhu štátnej pomoci dokonca ani nevyplýva, aká časť nových pracovných miest bude obsadená slovenskými občanmi. Pokojne sa tak môže stať, že z daní Slovákov budú mať slušne prilepšené k platu cudzí štátni príslušníci.

Stimuly oberajú ľudí o prácu

Ekonomickí analytici neustále vládu upozorňujú, že podpora hospodárskeho rastu vo forme stimulov je kontraproduktívna. Napriek tomu ich vláda ďalej štedro udeľuje.

"Cenou za vyššie dane, ktoré sú potom použité na financovanie stimulov, sú nevytvorené, respektíve zaniknuté pracovné miesta, na čo sa pri hodnotení investičných stimulov často zabúda," povedal pre denník Nový čas analytik Peter Goliaš z INEKO.

Pritom len v piatok skončila pred Úradom vlády trojdňová stanovačka zdravotných sestier, ktoré takýmto spôsobom chceli poukázať na ich slabé finančné ohodnotenie. Ministerka Zuzana Zvolenská v televíznej diskusnej relácii však uviedla, že sestry majú primerané platy.

 
Autor: Pluska.sk/alm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Sestry musia počkať. Fico dal dotáciu ľuďom z IBM, aby ich plat stúpol na 2 700 eur
Pluska.sk/alm