Slováci si nevedia šetriť. Čo máte v rezerve vy?

08. septembra 2014, 13:48
Tip redakcii

Slováci nevedia správne hospodáriť s peniazmi. Finančnú rezervu si necháva len veľmi malá časť zarábajúcich. Navyše ešte mnohí z nich nevedia, ako ju správne použiť.

Koľko eur si mesačne odkladáte vy?

Koľko eur si mesačne odkladáte vy?

Autor: ILUSTRAČNÉ-Michal Smrčok, Plus JEDEN DEŇ

Slováci sú finančne podvyživení. Nedostatočná finančná rezerva, vysoká bežná spotreba, žiadne alebo minimálne dlhodobé aktíva a neúmerne vysoké úvery sú ukazovatele vypovedajúce o finančnej kondícii.

„Tohtoročný prieskum nám ukázal, že Slováci majú stále pomerne zlý prístup k vedeniu osobných financií. Neuvedomujú si hroziace riziká, podceňujú finančné zabezpečenie pre prípad nepredvídateľných okolností, no najmä nevedia, ako správne hospodáriť s mesačným rozpočtom tak, aby si zaistili lepšiu finančnú kondíciu. Preto nosnou témou tohtoročnej iniciatívy je poukázať na ideálne finančné miery a ponúknuť Slovákom efektívne riešenie, ako sa k ideálu priblížiť,“ uviedla členka správnej rady Nadácie Partners Jana Mokráňová.

Nedostatočná rezerva

Z prieskumu vyplynulo, že minimálne 10 % z príjmu si nedokáže odložiť 69 % ľudí, ale až 36 % neušetrí nič. Až 80 % Slovákov nemá žiadnu alebo len nedostatočnú finančnú rezervu. Aj z tých, ktorí rezervu majú, ju viac ako polovica využije nesprávne.

Prieskum taktiež ukázal, že pre prípad dlhodobého výpadku príjmu domácnosti majú asi dve pätiny opýtaných uzatvorené životné poistenie. Až 41 % sa spolieha na pomoc rodiny. 

Vyplýva to z prieskumu Nadácie Partners uskutočneného v spolupráci s agentúrou Focus pri príležitosti Dňa finančnej gramotnosti.

Ako ste na tom vy? Máte odložené peniaze a vytvorenú rezervu či nie? Napíšte nám!

 

Formulár otázok a odpovedí

 

anton 09.09.2014 09:17
Nadácia Partners v spolupráci s agentúrou Focus by určite lepšie učinili ak by vysvetlili ako má drvivá väčšina Slovákov ušetriť z ich mizerného platu.
 
stevo 08.09.2014 16:16
Ked vela slovakov zaraba okolo minimalnej mzdy tak po vyplateni uctov vela na odlozenie uz neostava
 
Anka 08.09.2014 14:02
Ja si odkladám 50 eur, to je moje maximum. Ale som rada, že ide aspoň to. Anka
 
Nájdených 3 záznamov.

 
Autor: TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Slováci si nevedia šetriť. Čo máte v rezerve vy?
TASR