Vojna pohlaví: Peniazom vládnu muži! Ako je to u vás?

02. októbra 2012, 16:30
Tip redakcii

V oblasti financií u nás stále vládne patriarchát. Muži velia veľkým investíciiám, ich nežnejšie polovičky im však postupne šliapu na päty. Kto rozhoduje nad peniazmi u vás doma?

Podľa prieskumu majú peniaze domácností v rukách muži. Platí to tak aj u vás?

Podľa prieskumu majú peniaze domácností v rukách muži. Platí to tak aj u vás?

Autor: Profimedia.sk

Tradičné postupy sa v rodine nemenia ani dvadsať rokov po páde režimu: muži rozhodujú o tom, v ktorej banke sa vezme úver, aké auto či dom sa kúpi, a dozerajú na to, aby bolo zmluvne všetko v poriadku. Žena “udržiava kozub” - stará sa o bežné denné výdavky. Vyplynulo to z českého prieskumu, ktorý zverejnila agentúra ČTK. "S úsmevom by sa dalo povedať, že napriek tvrdeniam k zásadnej emancipácii spoločnosti neprišlo. Úlohy v partnerskom vzťahu sú naďalej rozdelené tak, ako ich poznáme z minulosti,” povedal na margo prieskumu Marek Dubravík z Weidner Investments.

Prečo dôležité veci rieši muž?

Čím je dané, že malým výdavkom velí žena a tie väčšie rieši muž? "Ťažko v tomto smere súperiť s niečím, čo máme zakorenené hlboko vo svojom vnútri. Ekonomické hľadisko na posúdenie rozdelenia týchto úloh v partnerskom živote neexistuje,” konštatuje ekonomický analytik Martin Přibán.

Podľa Mareka Dubravíka by všeobecným merítkom mohlo byť racionálnejšie správanie muža a emocionálnejšie správanie ženy, čo však nie je pravidlom.

Myslia na detaily, ale nakupovať nevedia

V bežnej praxi sa tak stáva, že muž má prehľad o bankových produktoch či detailoch, na ktoré sa treba zamerať pri podpísaní zmluvy, ale v prípade, že ho pošle žena na drobný nákup, nevie sa zorientovať v cenách a výbere základných potravín – a domov väčšinou prinesie niečo úplne iné.

"Keby sme sa držali striktne podľa občianskeho zákonníka, tak manželstvo je rovnocenný vzťah. Papierovo sa tak nedá hovoriť o nadradenosti a podradenosti z hľadiska rozdeľovania financií,” dodáva s úsmevom Martin Přibán.

Od mužov chceme, aby sa o ženy starali

Podľa sociologických teórií žena očakáva od muža, že bude ten "alfa samec", že sa o ňu postará. Iný postup je proti prírode. Tento model padá v prípade, že žena je vo vzťahu dominantnejšia a prinesie domov viac peňazí, ako jej partner. V takýchto prípadoch sa nezriedka úlohy vymenia – muž sa viac stará o chod domácnosti a žena je tá, ktorá rozhoduje o veľkých výdavkoch.

Komunikáciu s bankou si berie na starosť až polovica opýtaných mužov a cca. jedna tretina žien. Tri štvrtiny mužov a rovnako tak aj žien prezradilo, že majú presnú predstavu o tom, koľko zarába ich polovička. Nepatrné jedno až dve percentá výšku svojich príjmov úzkostlivo taja.

Ako hospodária partneri spoločne?

Možno pre niekoho prekvapujúcou informáciou bude, že najčastejšie majú partneri oddelené účty a na financovaní väčších nákladov (vybavenie domácnosti, dovolenka, auto) sa dohodnú. Tretina opýtaných si vedie s partnerom jeden, prípadne viac spoločných účtov, na ktorých majú k dispozícii všetky spoločné peniaze.

Ako je to na Slovensku? Bleskový internetový prieskum Telerána ukázal, že Slovensko v ničom nezaostáva za svojimi západnými susedmi. 74 percent divákov sa vyjadrilo, že u nich doma všeobecne velí peniazom žena. V dvadsiatich šiestich percentách spadá táto kompetencia do rúk mužovi.

Zaujala Vás táto téma? Viac sa dozviete už zajtra ráno v Teleráne po šiestej a siedmej hodine!

 
Autor: Pluska.sk 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Vojna pohlaví: Peniazom vládnu muži! Ako je to u vás?
Pluska.sk