Šok z Bruselu: Zdražie voda o 400 percent?

27. februára 2013, 00:00
Tip redakcii

Hrozí megaškandál s vodou? Európa bije na poplach, Brusel totiž pripravuje smernicu, na základe ktorej sa budú môcť udeľovať koncesie vo vodárenstve. Zahraničné médiá varujú, že Únia ňou chce tlačiť na privatizáciu týchto služieb a z vody sa stane tovar. V Portugalsku sa to už začalo a ceny stúpli o 400 percent. Hrozí podobná situácia aj u nás?

Pitná voda:
Budeme kvôli nej
musieť siahnuť
hlbšie do vrecka?

Pitná voda: Budeme kvôli nej musieť siahnuť hlbšie do vrecka?

Autor: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Európska komisia pripravila návrh smernice o udeľovaní koncesií. Takmer 100-stranový návrh hovorí o tom, ako môžu štátne a regionálne orgány obstarávať určité stavby a služby. Okrem iného spomína aj koncesie na vodu.

„Určité ustanovenia by sa mali takisto zaviesť pre udeľovanie koncesií na stavebné práce a služby v odvetviach vodného hospodárstva,“ píše sa v návrhu smernice.

Podrobnosti sú však zašité až v prílohe 3 na strane 78. Okrem iného nájdete v návrhu aj letmú zmienku o otvorení trhu s vodárenskými službami. A práve preto sa v Európe zdvihla vlna protestu.

Portugalsko na kolenách

Zahraničné médiá naznačujú, že Brusel tak otvára dvere skrytej privatizácii a že cenu vody bude ovplyvňovať situácia na burze a budú z nej mať zisk nadnárodné spoločnosti.

Odstrašujúcim príkladom je mestečko Pacos du Ferreira na severe Portugalska. Miestny vodovod tu kúpila súkromná spoločnosť. Ľudia protestujú proti vysokým cenám za vodu a kanalizáciu.

„Následky privatizácie sú tu zničujúce. Za pár rokov sa nám ceny navýšili o 400 percent a teraz je to každý rok ešte o 6 percent viac,“ sťažovali sa obyvatelia pre nemecké médiá.

V Portugalsku sa chystá vraj aj privatizácia štátnej vodohospodárskej spoločnosti a rovnaká situácia je aj v gréckych Aténach a Thessalonikách.

Miliónová petícia aj u nás

V celej Európe sa už podpisuje petícia proti tejto smernici. Podľa informácií na webovej stránke k tejto petícii ju doteraz podpísalo skoro milión ľudí. Zapojili sa do toho aj slovenské odbory, ktoré tiež zbierajú podpisy.

Chcú docieliť, aby členské štáty vo svojich legislatívach zachytili právo na vodu a hygienu ako ľudské právo a aby zásobovanie vodou a správa vodných zdrojov neboli riadené pravidlami vnútorného trhu.

„Je tu obava, že v budúcnosti voda nebude prístupná pre všetkých obyvateľov Európskej únie. Myslíme si, že ak sa bude privatizovať, zhorší sa dostupnosť a môže sa to odraziť na vysokých cenách a nižšej kvalite vody,“ povedal šéf zdravotníckych odborárov Anton Szalay, ktorý má petíciu u nás pod palcom. U nás ju zatiaľ podpísala len tisícka ľudí.

Len zlý výklad?

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku situáciu upokojuje a tvrdí, že ide o zlý a účelový výklad návrhu.

„Právomoc verejných orgánov rozhodovať o tom, či budú svoje služby poskytovať priamo, alebo prostredníctvom súkromných operátorov, ostáva zachovaná,“ napísala nám Jana Farkašová zo Zastúpenia.

Aká je situácia na Slovensku?

Vlastníkom podzemných vôd, prírodných liečivých zdrojov a vodných tokov je na základe ústavy štát. Čiže patria nám všetkým. Vodárenské spoločnosti dostali do správy akciovky miest a obcí. Máme ich dokopy 14, tri už prevádzkujú francúzske nadnárodné koncerny.

Zdrvujúcich cien vody ako v Portugalsku sa u nás zrejme nemusíme báť. Zo zákona ich schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Čo by sa stalo, ak by Brusel, čisto hypoteticky, nariadil privatizovať priamo vodné zdroje? Museli by sme kvôli tomu meniť ústavu?

„Povinnosť štátu upraviť národnú legislatívu závisí od záväznosti daného legislatívneho predpisu Únie,“ napísali nám z tlačového oddelenia ministerstva životného prostredia.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/EVA PRISTAŠOVÁ 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Šok z Bruselu: Zdražie voda o 400 percent?
Plus JEDEN DEŇ/EVA PRISTAŠOVÁ