Čo vám hrozí pri nedostatku jódu?

18. júla 2016, 00:00

Ľudia trpiaci nedostatkom jódu môžu byť skleslí, podráždení, majú problémy so spánkom, ľahko sa unavia. Ako sa vyrovnať s nedostatkom jódu v tele?

Autor: PR článok

Čo spôsobuje nedostatok jódu?

Pri nedostatku jódu chýbajú aj hormóny v štítnej žľaze, ktorá sa následne zväčšuje. Telo tak prestáva mať kontrolu nad správnym fungovaním svojich orgánov. Tomuto stavu ale predchádza viacero príznakov ako sú poruchy koncentrácie, suchá pokožka, únava, nervozita, studené končatiny aj poruchy menštruačného cyklu u žien.

Dostatok jódu je dôležitý hlavne u tehotných žien a to najmä v ranných štádiách tehotenstva. Jeho nedostatok môže mať totiž za následok narušenie vývoja nervovej sústavy s trvalými následkami. 
Pozor si treba dávať aj na prebytok jódu, ktorý môže spôsobovať potenie, pocity úzkosti, nadmerné chudnutie či poruchy srdcovej činnosti. Odporučené dávkovanie sú cca 2 mikrogramy jódu na kilogram telesnej hmotnosti.

Jód v potravinách

Prirodzeným zdrojom jódu sú hlavne morské ryby, morské plody, niektoré bylinky, ovocie a zelenina. Aby ste svojmu telu dopriali dostatočnú dávku jódu, je vhodné konzumovať čerstvé ryby aspoň 1-2 krát týždenne. V mrazených rybách je množstvo jódu zanedbateľné. Ďalšími prirodzenými zdrojmi jódu sú mliečne výrobky, vajíčka, višne, maliny, citróny, paradajky, cesnak, cibuľa, bazalka či šalvia. Pri varení môžete používať jodidovanú soľ.

Výživové doplnky

Jód  môžete získať aj z rôznych výživových doplnkov. Ako sme už spomínali aj priveľa jódu môže uškodiť, takže sa treba držať odporúčaného dávkovania. Výživový doplnok s obsahom prírodného jódu je aj jodaqua.  Jodaqua liquid zabezpečí dostatočný príjem jódu a prispieva tak k správnemu fungovaniu  štítnej žľazy aj nervového systému. Odporúčaná denná dávka pre dospelé osoby je 1 -1,5 ml a stačí ju primiešať do pohára s vodou, čajom alebo iným nápojom a vypiť.

Viac o produkte: www.jodaqua.sk

 
Autor: PR článok
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Čo vám hrozí pri nedostatku jódu?
PR článok