Veľký deň pre Matoviča. Rozhodne sa o jeho ďalšom osude

20. októbra 2016, 12:00
Tip redakcii

Po dnešku by mal mať opozičný poslanec Igor Matovič už jasnejšie v tom, aký bude jeho ďalší osud za múrmi parlamentu. Jeho aktívna živnosť sa dostala na stôl výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Igor Matovič.

Igor Matovič.

Autor: SITA

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií by sa dnes zaoberal aktívnou živnosťou Igora Matoviča. Ten bol už znova nielen poslancom, ale aj podnikateľom, čo zákon nepovoľuje. Nakoľko v jeho prípade ide už o druhý takýto lapsus, hrozí mu odobratie poslaneckého mandátu.

Podľa predsedu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Martina Poliačika by mal výbor konštatovať, že Matovič zákon porušil. „Podľa môjho názoru, vychádzajúc z predchádzajúcich rozhodnutí Ústavného súdu, porušil Igor Matovič zákon,“ uviedol nedávno Poliačik. Pred časom poukázal na to, že podľa Ústavného súdu výbor nemá skúmať, či verejný funkcionár aktívne podniká. Ak je tam možnosť na podnikanie, výbor má konať. To je aj prípad obnovenej živnosti.


Vec má na stole výbor pre nezlučiteľnosť funkcií na čele s predsedom Martinom Poliačikom (SaS).
Foto: TASR

Podnet na Matoviča podali ešte pred pár týždňami občianski aktivisti Alena Krempaská a Peter Weisenbacher. Tí ako prví upozornili na to, že opozičný poslanec má aktívnu živnosť a to aj napriek tomu, že zákon takéto niečo poslancom zakazuje. Matovičovi sa pritom takýto lapsus nepodaril po prvýkrát. Už v minulosti čelil navlas rovnakej situácii. Vtedy mu za aktívnu živnosť, ktorú mal súbežne s výkonom poslaneckého mandátu, bola vyčíslená nemalá pokuta v sume 12 000 eur. Podľa Poliačika sa však Matovič obrátil na Ústavný súd a teraz sa čaká, aký bude verdikt.

Opozičného poslanca zatiaľ bude riešiť výbor. Až potom sa môže jeho prípad posunúť do pléna. Na to, aby Matovič nakoniec o svoj mandát skutočne prišiel je však v parlamente potrebná ústavná väčšina, čo predstavuje 90 poslancov spomedzi 150. Ani ak by sa však takáto ústavná väčšina v pléne Národnej rady našla, nemusí to ešte pre Matoviča znamenať stopku. Opozičný poslanec sa ešte v takomto prípade môže obrátiť na Ústavný súd. V prípade, že sa mu nebude páčiť rozhodnutie Ústavného súdu, môže sa ešte obrátiť ešte na medzinárodný súd.

Krátko po prevalení Matovičovej aktívnej živnosti sa v parlamente ozývali hlasy hovoriace o tom, že 90 poslancov, ktorí by zdvihli ruku proti Matovičovi, by sa v pléne určite našlo. Mnohí si však chceli s konečným verdiktom ešte počkať.

 
Autor: vek 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Veľký deň pre Matoviča. Rozhodne sa o jeho ďalšom osude
vek