VIDEO Mečiarove amnestie chcú opäť zrušiť: Budajov pokus je už siedmy v poradí

14. októbra 2016, 09:00
Tip redakcii

So smrťou prezidenta Michala Kováča sa znova otvára otázka zrušenia Mečiarových amnestií. Politik Ján Budaj (64) tento návrh opäť predkladá v parlamente.

Spory Mečiara s Kováčom si pamätá snáď každý.

Spory Mečiara s Kováčom si pamätá snáď každý.

Autor: Ilustračné foto, TASR

Snaha o zrušenie amnestií, ktoré v roku 1998 vydal Vladimír Mečiar, sa na Slovensku opakuje už 7-krát. „Človek, s ktorým sa lúčime, bol prvým prezidentom, ktorého sme mali a zároveň asi aj prvým prezidentom v Európe, ktorému uniesli syna ako formu nátlaku. Nie však iba to, ešte mu ho aj uniesol štátny orgán, ktorý sám seba amnestoval. To je súčasť príbehu tohto muža, ktorý stál veľmi statočne zoči-voči moci,“ povedal Ján Budaj (OĽaNO), ktorý dúfa, že zrušenie amnestií bude podporené.

Europoslanec Richard Sulík (SaS) tento návrh privítal: „My ich určite podporíme,“ povedal za svoju stranu. Podobný názor má aj expremiérka Iveta Radičová. „Tlačíme pred sebou balvan a kým ho nevyriešime, obávam sa, že nepostavíme na nohy právny štát,“ myslí si Radičová. Inak to vníma bývalý politik Ján Čarnogurský. „Som skeptický, že by sa to podarilo, ale právne by to bolo možné,“ vyhlásil Čarnogurský.

 
Autor: pop 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
VIDEO Mečiarove amnestie chcú opäť zrušiť: Budajov pokus je už siedmy v poradí
pop