Ako by dopadli parlamentné voľby teraz? Vieme, po čom Slováci túžia

05. novembra 2015, 15:23
Tip redakcii

Výsledky priesmumu agentúry Phoenix Research, sú už na svete. V prípade, že by sa parlamentné voľby odohrávali teraz, je z prieskumu jasné, kto by vládol a kto by ostal pred bránami parlamentu.

Slováci sa v tom, čo chcú, veľmi nemenia.

Slováci sa v tom, čo chcú, veľmi nemenia.

Autor: Ilustračná, Plus 7 dní/Tony Štefunko

Víťazom volieb by bol Smer, nasleduje Sieť. Prieskum formou online uskutočnila Agentúra Phoenix Research v dňoch 24. októbra až 4. novembra BRATISLAVA 5. novembra (SITA) -Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali teraz, ich víťazom by sa stala strana Smer-SD a do parlamentu by sa dostali ešte štyri ďalšie politické subjekty. Vyplýva to z prieskumu, ktorý formou online uskutočnila Agentúra Phoenix Research v dňoch 24. októbra až 4. novembra na vzorke 1 007 respondentov reprezentujúcich populáciu vo veku nad 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania a národnosti.

SMER by vyhral, aj keď si pohoršil

Podľa prieskumu by Smer-SD získal 35 percent hlasov, čo je výrazne menej keď si spomenieme, že vo voľbách v roku 2012 jeho volebný zisk predstavoval až 44,41 percenta. Druhé miesto prieskum pripisuje strane Sieť, ktorú by volilo 13 percent respondentov. Tretiu priečku obsadilo KDH s preferenčným ziskom 7,8 percenta. Štvrtú pozíciu si drží SNS s voličskou preferenciou 6,8 percenta a do parlamentu by zasadli aj poslanci strany Most-Híd s 6,5 percentami.

Najviac kleslo SDKÚ-DS

Vzhľadom na fakt, že koalícia dvoch strán potrebuje na účasť v parlamente sedem percent, pred bránami parlamentu by sa ocitli viaceré koaličné zoskupenia. OĽaNO-NOVA s 5,9 percenta, po nej nasleduje SMK so 4 percentami voličských sympatií a hnutie SaS so ziskom 3,7 percenta.

Strane SDKÚ-DS voliči deklarovali 1,9-percentnú podporu. Na parlamentných voľbách by sa v novembri zúčastnilo 57,7 percenta oprávnených voličov. Svoju účasť ešte zvažuje 18,7 percenta opýtaných a 23,6 percenta tvrdí, že sa na voľbách nezúčastní.

 
Autor: Pluska.sk/ip, SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ako by dopadli parlamentné voľby teraz? Vieme, po čom Slováci túžia
Pluska.sk/ip
SITA