Aký postoj zaujal prezident Kiska k bezpečnostnej previerke?

20. júna 2014, 13:43
Tip redakcii

Počas kampane pred prezidentským voľbami premiér Robert Fico tvrdil, že Kiska by pre jeho väzby na scientológov bezpečnostnú previerku nezískal.

Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.

Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.

Autor: TASR

Prezident Andrej Kiska nepožiada Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) o vykonanie bezpečnostnej previerky. "Ako viete, prezident nemusí mať bezpečnostnú previerku a ani nevidím dôvod, prečo by som to mal robiť," odpovedal Kiska počas tlačovej besedy v Banskej Bystrici.

Ešte počas kampane pred prezidentským voľbami súper Andreja Kisku premiér Robert Fico tvrdil, že Kiska by pre jeho väzby na scientológov bezpečnostnú previerku nezískal. Fico neskôr pre denník Pravda povedal, že v prípade zvolenia za prezidenta by nemal problém NBÚ o previerku požiadať.

Podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností prezident bezpečnostnú previerku mať nemusí. Ak by však o ňu požiadal, úrad by zabezpečil jej vykonanie.

Správne rozhodnutie

Politológ Michal Horský považuje rozhodnutie Kisku previerku nerobiť za správne.

"Argumentácia typu bezpečnostná previerka či detektor lži svedčí o nízkej politickej kultúre a je dobre, že prezident odmieta túto previerku. Tým skôr, že ho o ňu nikto nežiadal," povedal Horský.

Robert Fico pred voľbami tvrdil, že jeho protikandidát v druhom kole voľby prezidenta Andrej Kiska má blízko k scientologickej cirkvi, ktorú Fico označil za sektu a bezpečnostné riziko.

Dokladoval to tým, že Kiska vydal knihu vo vydavateľstve, zúčastnil sa na konferenciách či diskusiách a iných akciách, na ktorých sa podieľali alebo sa na nich zúčastnili scientológovia.

Fico sa pýtal, ako môže byť niekto prezidentom a tým, kto sa dostáva k najtajnejším dokumentom a je najvyšším veliteľom ozbrojených síl, ak má prepojenie na scientológov.

Kiska, pripomínajúc napríklad kauzu emisie, tvrdil, že bezpečnostným rizikom je práve premiér Fico. 

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Aký postoj zaujal prezident Kiska k bezpečnostnej previerke?
SITA