Chcete páliť ražnú pálenku? Po novom možno budete môcť

14. júna 2014, 12:29
Tip redakcii

Ľudovít Kaník z SDKÚ-DS chce, aby sa začala páliť aj ražná pálenka. Podľa neho by to malo pozitívny vplyv na zamestnanosť aj príjmy štátu.

Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník predložil návrh novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.

Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník predložil návrh novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh.

Autor: ilustračné, Robo HUBAČ/Brejk

Na Slovensku sa oficiálne v pestovateľských páleniciach nesmie páliť ražná pálenka (rožovka), ale len ovocie. Zmeniť to chce poslanec Národnej rady Slovenskej republiky za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

rožovka je podpoľaní tradičná

Do parlamentu predložil návrh novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. „Podľa súčasného zákona je možné v páleniciach na dedinách páliť alkohol len z ovocia. Novela by rozšírila túto možnosť aj o obilniny. Mojim cieľom je aby sa mohla páliť ražná (rožovka), pretože na Podpoľaní je to tradičný alkohol,“ povedal Kaník pre agentúru SITA.

Zároveň upozornil, že pálenice fungujú len cez sezónu, kým je ovocie. „Týmto by sa rozšírila možnosť na ich celoročnú prevádzku, čo by malo vplyv na zamestnanosť a na príjmy štátu, pretože ľudia by nepálili na čierno, ale v páleniciach,“ dodal.

so schválením by nemal byť problém

Kaník s návrhom do parlamentu prichádza druhýkrát. Na jeseň svoj návrh stiahol. „Vtedy som návrh stiahol, lebo poslanci Smer-SD povedali, že sa im to páči, že je to dobrý nápad, len to mám odkonzultovať s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom,“ povedal Kaník s tým, že s Jahnátkom hovoril. Ten mu vraj povedal, že pokiaľ nenájdu rozpor s európskou legislatívou, tak by nemal byť problém so schválením.

„Dúfam, že to tak bude. Je to nepolitický návrh, racionálna zmena, ktorá umožní rozšíriť dedinským páleniciam sortiment. Celoročná prevádzka páleníc bude mať pozitívny dopad na zamestnanosť,“ uviedol Kaník. Kaník odporúča, aby si ľudia vyskúšali v obchode kúpiť ražovicu, nezoženú ju. „Po prijatí novely by sa mohol tento stredoslovenský nápoj stať predmetom ponuky obchodov,“ dodal.

 
Autor: SITA



 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Chcete páliť ražnú pálenku? Po novom možno budete môcť
SITA