Ďalší smutný príbeh z Galanty: Na moju dcéru kričal, aby zdochla!

16. septembra 2016, 06:00
Tip redakcii

Po trpkom príbehu Natálie (16) z kauzy Galanta nám smutné skúsenosti s resocializačným centrom porozprávala aj mama Tamary (16). Dievčina sa momentálne nachádza s ďalšími klientmi a pracovníkmi Čistého dňa na pobyte v Chorvátsku.

Ako nám povedala Tamarina mama, dcéra má vážne zdravotné problémy so žalúdkom a po autonehode, ktorá sa stala ešte pred nástupom do Čistého dňa, aj problémy s nohami.

Ako nám povedala Tamarina mama, dcéra má vážne zdravotné problémy so žalúdkom a po autonehode, ktorá sa stala ešte pred nástupom do Čistého dňa, aj problémy s nohami.

Autor: Plus JEDEN DEŇ

Príbeh Tamary, ktorú po oneskorenom návrate z rodinnej dovolenky do centra potrestali pracovníci Čistého dňa pobytom v samotke pozná už celé Slovensko. Jej mama pre Plus JEDEN DEŇ porozprávala o ďalších skutočnostiach a tvrdí, že chce svoju dcéru späť.

„Keď sme ju do resocializačného zariadenia dávali, povedali nám, že to bude na 3 až 6 mesiacov. Dcéra tam je však už 23 mesiacov,“ hovorí mama dievčaťa. „Tamara mi nikdy nechcela rozprávať o stredisku Čistý deň. Vždy len povedala, že si to neviem ani predstaviť a len kývla rukou,“ hovorí a dodáva, že dnes už vie, že dcéra sa bála sťažovať, pretože sa im v stredisku vyhrážali, že požiadajú súd, aby ich tam nechal až do 18 rokov.

Ako vraví, jej dcéra má vážne zdravotné problémy so žalúdkom a po autonehode, ktorá sa stala ešte pred nástupom do Čistého dňa aj problémy s nohami.

„Minulý rok Tamare asi týždeň pred odchodom na pobyt do Chorvátska strhávali necht z prsta na nohe. Nemohla sa potom ani do ničoho obuť a aj napriek tomu ju donútili ísť na 48 kilometrovú túru obutú v žabkách. Nezvládla to a museli ju vyzdvihnúť autom,“ hovorí matka.

Taktiež spomína na trest, keď jej dcéru vrátila o pol dňa neskôr z dovolenky na Orave, na ktorej boli v auguste tohto roku.

„Vtedy som videla na dcére, že sa tam bojí vrátiť a prosila ma, aby som o hodinu zavolala. Ja som volala a dozvedela som sa, že Tamaru potrestali. Dali ju na 3 dni na samotku, kde prvú noc nemala ani posteľ, iba stoličku a stôl. Na spanie jej priniesli malý a špinavý matrac. Keď sa sťažovala, že ma právo na posteľ, na druhý deň jej dovolili ísť sa vyspať do izby. Hneď ráno ju však opäť zamkli,“ hovorí.

Po Tamarinom pobyte v samotke sa mama dozvedela, že jej dcéra je v nemocnici, kvôli žalúdku. „V nemocnici na ňu riaditeľ nakričal pred ľuďmi, že simuluje a keby bolo na ňom, nechal by ju zdochnúť. Zdochni, to bolo u neho veľmi často používané slovo,“ pokračuje v rozprávaní.

Napriek všetkému priznáva, že riaditeľovi je vďačná, pretože jej dcéra je od nástupu k nim čistá a zmenila aj pohľad na život. Mrzí ju, že obvinenia padajú na riaditeľa Petra Tománeka. „On nebol aktérom všetkého zlého, čo sa v centre stalo," hovorí, ale jedným dychom dodáva, že toto sa nemalo diať.

„Ponižujú ich tam a správajú sa k nim ako k handrám. Takto ich na život nepripravia a keď jej nedovolia vrátiť sa do školy a bude tam až do 18, čo spraví keď sa dostane von? Bude bez školy,“ hovorí žena, ktorej dcéra raz povedala, že v zariadení, v ktorom majú deti dostať novú šancu, je to horšie ako vonku.

Centrum Čistý deň by mali pripraviť o akreditáciu a teda by malo byť zatvorené. Odporúčanie prišlo z Akreditačnej komisie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

 
Autor: pop 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ďalší smutný príbeh z Galanty: Na moju dcéru kričal, aby zdochla!
pop