Demonštranti za slobodný internet: Štrngalo sa USB kľúčmi

04. februára 2012, 13:23
aktualizované 04. februára 2012, 17:57
Tip redakcii

Slováci sa opäť vybrali verejne protestovať. Po Gorile ich zo stoličiek zdvihla medzinárodná zmluva o autorských právach ACTA. Jej prijatie by vraj mohlo ohroziť slobodu internetu a zasiahnuť do práv jednotlivca.

Nie ACTA hlásali transparenty.

Nie ACTA hlásali transparenty.

Autor: JURAJ VELIČKA

"ACTA sa tvári ako zmluvná dohoda na  ochranu duševného vlastníctva, no zachádza ešte ďaleko ďaleko ďalej! Ak ACTA schváli Európsky Parlament, nastane koniec slobodného internetu - ako ho poznáme. A nielen to!" píšu iniciátori protestu na Facebooku.

Na sociálnej sieti založili skupinu "Zastavme ACTA!", kde sa do sobotňajšieho popoludnia prihlásilo 7 145 ľudí.


Štrngalo sa USB kľúčmi
FOTO: JURAJ VELIČKA

Cieľom organizátorov akcie bolo otvoriť verejnú diskusiu na tému obchodnej dohody o boji proti falšovaniu (ACTA) a upraviť znenie tejto dohody. Jej schválenie by totiž podľa organizátorov znamenalo koniec slobodného internetu, ako ho poznáme doteraz. Dohodu už podpísalo 22 krajín Európy.

Demonštranti sa stretli o 14:00 na bratislavskom Námestí slobody. Do ulíc sa vybrali aj napriek mrazivému počasiu. Podľa informácií zo Slovenského hydrometeorologického ústavu bolo krátko popoludní v Bratislave mínus 10 stupňov, pre vietor 35 km/h však pocitová teplota klesla až na 20 stupňov pod nulu!

Protest ale nezrušili a pred úrad vlády prišli stovky ľudí. Demonštrácia však bolo pokojná a zrejme aj pre mimoriadne nepriaznivé počasie netrvala dlho. Okolo tretej hodiny popoludní sa účastníci protestu začali rozchádzať.

Podľa jedného z organizátorov Martina Kukoľa je konečným termínom na schválenie kontroverznej zmluvy máj 2013. Ďalší protest organizátori akcie zatiaľ neplánujú, no v  budúcnosti ho nevylúčili.

Prečítajte si viac o priebehu akcie:

13:45 V Petržalke sme stretli dvojicu mladíkov s transparentmi, ktorých zima neodradila a chystajú sa spolu na Námestie slobody. "Nechceme, aby sa sťahovanie z internetu spoplatňovalo," vysvetlili svoje rozhodnutie zúčastniť sa protestu. 

13:58 Na Námestí slobody je asi 50 demonštrantov. Niektorí majú transparenty, asi desiatka z nich na tvári aj typické masky hackerskej skupiny Anonymous. V Bratislave začína slabo snežiť.


Požiadavky v medzinárodnej dohode sú podľa protestujúcich absurdné. Vyjadrili to ironickými transparentmi.
Foto: JURAJ VELIČKA


14:11 Pred úradom vlády je asi tristo ľudí. Chystá sa prehovoriť Martin Kukoľ z organizácie Proti cenzúre, ktorá za protestom stojí.

14:15 Účastníkov pribúda. Pred úradom vlády je ich asi päťsto.

14:16: Kukoľ v prejave kritizoval úmysel prijať dohodu ACTA, ktorý je podľa neho ohrozením slobodného internetu. Vyzdvihol sporný bod dohody o kontrole prenosných elektronických zariadení na letiskách. V praxi by to mohlo znamenať, že napríklad obsah vášho notebooku či mp3 prehrávača na letisku prezrú podobným spôsobom ako batožinu.

14:40 "V dohode ACTA je požiadavka, aby bolo zakázané vytvárať si pre vlastnú potrebu záložné kópie hudobných či filmových diel. Trestný bol bol prakticky aj každý softvér, ktorý to umožňuje," povedal Kukoľ. "Nechceme ochraňovať internetové pirátstvo, ale chrániť slobodu a dôstojnosť jednotlivca," dodal, čím narážal na kontroly na hraniciach.

14:53 Zhromaždenie sa chystá rozpustiť. Záver bol symbolický - stovky demonštrantov štrngalo USB kľúčmi. Nová doba prináša nové možnosti.

15:05 Ďalší protest organizátori akcie zatiaľ neplánujú, no v  budúcnosti ho nevylúčili.

 
Autor: Pluska.sk/mb, sim, ag 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Demonštranti za slobodný internet: Štrngalo sa USB kľúčmi
Pluska.sk/mb
sim
ag