Desať sudcov hrozí v Bratislave odchodom, súdna rada chce po voľbách zmenu

29. februára 2016, 18:38
Tip redakcii

Okresný súd Bratislava I má problém so sudcami. Preveliť na iný súd žiada mediálne známy sudca Stanislav Dutko, odchodom hrozí ďalších desať. Situácia je pritom poddimenzovaná. Súdna rada chce po voľbách zmenu.

Sudca OS Bratislava I požiadal o preradenie na akýkoľvek iný súd na Slovensku.

Sudca OS Bratislava I požiadal o preradenie na akýkoľvek iný súd na Slovensku.

Autor: ilustračná, archív, Plus JEDEN DEŇ/ Michal Smrčok

Na Okresnom súde Bratislava I je zlá personálna situácia a to tak na trestnom ako aj civilnom odbore. Príčinou je predovšetkým množstvo a aj charakter vecí, ktorý tento súd v sídle kraja musí riešiť. Súdna rada SR sa dnes na zasadnutí začala zaoberať žiadosťou jedného z trestných sudcov tohto súdu Stanislava Dutku, ktorý chce z tohto súdu odísť na iný súd na Slovensku a súhlasí aj s preradením na civilný odbor.

Ako vysvetlil na rokovaní rady, sudcom je 23 rokov, predtým pôsobil na prokuratúre. Na OS BA I je veľmi náročná práca, sudcovia tu ako samosudcovia pojednávajú náročné kauzy. Dutko uviedol, že sa mu zhoršil zdravotný stav, vypadáva z práce a nebude schopný s plným nasadením vykonávať prácu na OS BA I ako doteraz, keď pracoval aj cez víkendy.

Situácia na súde

Predsedníčka tohto okresného súdu a členka rady Eva Fulcová potvrdila zlú situáciu na súde. Tento súd je dlhodobo poddimenzovaný, v súčasnosti je však situácia skutočne alarmujúca, keďže hrozí odchod až desiatich sudcov, vysvetlila. Napriek tomu, že sudca Dutko má určité zdravotné problémy a dlhodobo pracuje pod stresom na tomto okresnom súde, v súčasnosti by s jeho preložením nesúhlasila. Kým nebudem mať za neho náhradu, nemôže byť preložený, dodala.

Sudcove chyby

Predsedníčka súdu to tvrdí napriek tomu, že na Dutka podala v novembri návrh na odvolanie z funkcie sudcu. Dôvodom je, že pre jeho chybu sa dostal na slobodu Holanďan Gerrit K., obžalovaný z vraždy dvadsaťpäťročnej Simony. Dutko už pred tým bol disciplinárne stíhaný znížením platu za chybu, po ktorej sa dostal na slobodu Karol M. Situáciu na tomto súde je podľa Fulcovej možné riešiť len navýšením počtu sudcov o ďalších desať. „Stále len prerozdeľujem spisy. Je chyba štátu, že nie je dostatok sudcov alebo nie sú dobre prerozdelení na jednotlivé súdy,“ zdôraznila.

Rozhodnutie po voľbách

Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková v súvislosti s personálnym stavom na súdoch uviedla, že rada vlani v júni prijala analýzu súdnictva, v ktorej načrtli potrebné kroky. Zaslali ju tak výkonnej ako aj zákonodarnej moci a Bajánková rokovala o nej s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim, s ktorým sa dohodli na postupnosti krokov. Súdna rada by chcela minimálne poradný hlas pri prideľovaní miest sudcov na jednotlivé súdy, zdôraznila. O tejto téme chcú rokovať s vedením rezortu spravodlivosti a parlamentu, ktoré vzíde z víkendových volieb. Bajánková zdôraznila, že chcú aj zvýšenie počtu sudcov, a to minimálne dočasne, kým sa súdy vysporiadajú s množstvom agendy. „Ruka v ruke s počtom sudcov treba zvýšiť aj počet administratívneho odborného personálu,“ dodala.

 

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Desať sudcov hrozí v Bratislave odchodom, súdna rada chce po voľbách zmenu
SITA