Do parlamentu za obecné? Poslankyňa Smeru Mazúrová rozhnevala vlastnú obec

15. októbra 2013, 00:00
Tip redakcii

Viera Mazúrová je nevýrazná v parlamente, výrazná však v Oravskej Lesnej, v ktorej starostuje. Kontrolór na ňu podal trestné oznámenie a spisuje sa petícia na jej odvolanie. Vraj zneužíva obecné auto a protiprávne pripravila o post dvoch poslancov.

Z parlamentu:  „Cestou vybavujem veci  pre obec,“ odôvodňuje,  prečo používa obecné  auto.

Z parlamentu: „Cestou vybavujem veci pre obec,“ odôvodňuje, prečo používa obecné auto.

Autor: IROSLAVA DÍREROVÁ/Plus JEDEN DEŇ,archív

Najväčšie problémy má Mazúrová s poslancami v obci, s jej postupom nesúhlasí ani kontrolór. Majú napríklad podozrenie, že zneužíva obecné auto, na ktorom sa vozí do parlamentu. „Cestou vybavujem pre obec množstvo záležitostí na rôznych úradoch a ministerstvách,“ odôvodňuje Mazúrová.

Kontrolór Blažej Holubčík však namieta, že používanie auta na takýto účel musí mať schválené a musí byť jasné i financovanie. Poslanci parlamentu totiž dostávajú paušálne náhrady na cestovné, naftu by jej obec duplicitne platiť nemala.

Hoci poslankyňa tvrdí, že cestovné mimo Oravskej Lesnej si z obce preplácať nedáva, kontrolór o tom vedomosť nemá. „Nikdy nám to nepreukázala,“ tvrdí. „Ak si ho platí sama, prečo nechodí rovno na svojom?“ pýtajú sa Oravskolesňania.

Za volantom obecného Volkswagenu Passat navyše vraj vídajú aj jej syna. „Stalo sa to len raz, keď počas povodní nemal kto auto preparkovať. Poprosila som syna a bolo to len pár metrov,“ obhajuje sa Mazúrová.

„Videl som ho v aute, a nie raz,“ potvrdil nám Oravskolesňan Jaroslav Pajkoš (50), ktorého správanie Mazúrovej priviedlo k petícii za jej odvolanie.

Odstavila nepohodlných?

Jeden z dôvodov petície je i to, že starostka vraj nekorektne pripravila dvoch poslancov o mandát a vymenila ich za náhradníkov. Deviati z jedenástich poslancov vymenovanie nových kolegov považujú za protiprávne.

Už viac ako rok sa odmietajú zúčastňovať na zvolávaných a vedených zastupiteľstvách, neschválili ani rozpočet, takže obec je dodnes v provizóriu.

„Odmietajú prijímať akékoľvek vážne rozhodnutia, ktoré by sa napokon mohli ukázať ako neplatné,“ vysvetlil odvolaný poslanec Jozef Rošťák (36). Spolu s kolegom a kontrolórom podal na starostku trestné oznámenie.

Polícia vyšetrovanie zastavila, odporučila sa obrátiť na súd. V rovnakej veci sa deviati poslanci obrátili i na súd, ktorý od marca vo veci nerozhodol.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Do parlamentu za obecné? Poslankyňa Smeru Mazúrová rozhnevala vlastnú obec
Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová