VIDEO: Už odtiahli havarované lietadlo, na palube bol rádioaktívny materiál

21. novembra 2012, 11:29
aktualizované 21. novembra 2012, 21:30
Tip redakcii

Konečne sa pohlo! Dlhých šesť dní bolo 120-tonové lietadlo zaborené v tráve na bratislavskom letisku po tom, čo v piatok ráno pri pristávaní havarovalo. Pomocou viacerých strojov ho z trávy vytiahli a dostali na „parkovisko“ lietadiel. Trvalo im to deväť hodín.

Na bratislavskom letisku havarovalo lietadlo, zlomil sa mu podvozok.

Na bratislavskom letisku havarovalo lietadlo, zlomil sa mu podvozok.

Autor: TASR

Desiatky pracovníkov v krikľavých vetrovkách pobehovali okolo uviaznutého stroja už od skorého rána. V utorok večer sa podarilo z lietadla vyložiť 30 ton materiálu, ktorý prevážalo. Takže mohli podeň podložiť plošinu na kolieskach, ktorá pripomínala skejtbord. Slúžila ako náhrada za odtrhnutý predný podvozok. Začiatok samotného vytiahnutia niekoľkokrát odložili.

Takto ho ťahali na dráhu

Prvý raz sa o manéver pokúsili až po druhej hodine popoludní. Keďže Airbus skončil zaborený v zemi aj zadným podvozkom, dostať jeho kolesá späť na rolovaciu dráhu trvalo dlhé hodiny.

„Krátko pred šestnástou hodinou sa podarilo prostredníctvom ťažkých mechanizmov vytiahnuť lietadlo z trávnatej plochy na vzletovo-pristávaciu dráhu,“ povedala hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická.

Pozrite si video z odťahovania lietadla:

Vzápätí dorazil k lietadlu ťahač, ktorý ho slimačím tempom odtiahol na stojisko pre lietadlá. Tam plošinu s kolieskami spod prednej časti Airbusu vybrali a lietadlo ukotvili.

Podľa našich informácií k nemu hneď dnes ráno prídu vyšetrovatelia. Lietadlu sa v piatok ráno pri pristávaní zlomil predný podvozok a po vyše 100-metrovom šmyku skončilo predkom zaborené v tráve.

Trojčlenná medzinárodná posádka sa našťastie nezranila a nepoškodili sa ani zdravotnícke prístroje, ktoré v lietadle prevážali. Haváriu údajne zavinilo zlyhanie zaistenia prednej podvozkovej nohy.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/rm 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
VIDEO: Už odtiahli havarované lietadlo, na palube bol rádioaktívny materiál
Plus JEDEN DEŇ/rm