Exkluzívne: Štyri tajné listy, v ktorých biskupi kydali na Bezáka

27. júna 2014, 11:00
Tip redakcii

Tisícky veriacich, ktorí dodnes nevedia stráviť odvolanie obľúbeného arcibiskupa Róberta Bezáka, dlho nevedeli pochopiť, prečo sa ho ostatní biskupi nezastali. Vo vzduchu visela otázka, či boli vôbec na jeho strane. Po dvoch rokoch konečne poznáme odpoveď. Plus JEDEN DEŇ má k dispozícii listy štyroch duchovných, ktorí napísali poďakovanie dnes už nebohému jezuitovi Šebastiánovi Labovi.

Šebastián Labo: Jezuit je autorom kontroverznej knihy o Bezákovi.

Šebastián Labo: Jezuit je autorom kontroverznej knihy o Bezákovi.

Autor: TASR, archív

Autorom kontroverznej knihy Róbert Bezák – Pravda o odvolanom arcibiskupovi je dnes už nebohý jezuita Šebastián Labo. O Bezákovi v nej hovorí ako o arogantnom odpadlíkovi s poruchami osobnosti. A tvrdí dokonca, že ho mal v moci diabol. Zdá sa, že nie je jediný, kto si to myslí.

1. list

Mons. Jozef Zlatňanský, titulárny biskup z Topoľčianok:

„Po prečítaní rukopisu vidím, že sa musím ešte viac modliť za pomýleného brata Róberta a jeho prívržencov.“

2. list

Banskobystrický biskup Marián Chovanec:

„Úprimné Pán Boh zaplať, som rád, že si tak otvorene a bez obalu pomenoval veci, o ktorých sme si v poslednom čase (my cirkevníci niekedy viazaní mlčanlivosťou) zvykli len šuškať’. Myslím, že toto chlapské slovo sme už dávno potrebovali.“

3. list

Mons. Marián Čižmár zo Stakčína:

„Bolí ma kauza Bezák a je nám ľúto, že jeden z nástupcov apoštolov na Slovensku zdvihol pätu proti Kristovmu námestníkovi, a tak zapríčinil duchovnú škodu nielen na sebe, ale aj tisícom zblúdených duší,“ píše.

4. list

Český biskup Jan Baxant z Litoměříc, ktorý sa zúčastnil na vizitácii v Trnave, na základe ktorej Bezáka odvolali:

„Vďaka za dielo, ktoré sa na bolestnú a nešťastnú kauzu pozerá otvorene a pravdivo!“

Diabli by mali radosť, že získali arcibiskupa

„Tú tvoju ,odvahu’, brat Róbert, Ti diktoval priamo diabol, ktorého duch Ťa mal v moci. A vtedy som intenzívne prosil Pána o milosť, aby si večer nemal nejakú nehodu, pri ktorej by si bol prišiel o život. Diabli by boli mali nesmiernu radosť, že sa im podaril úžasný úlovok, získať pre seba katolíckeho arcibiskupa,“ prihovára sa Šebastián Labo vo svojej knihe Bezákovi.

Autor v máji vo veku nedožitých 83 rokov zomrel a asi týždeň pred jeho smrťou vydalo jeho knihu, napriek zákazu jezuitskej rehole, české nakladateľstvo.

Slovenskí jezuiti, ktorí sa od Labovho textu dištancovali, teraz rokujú s vydavateľstvom a chceli by knihu stiahnuť z predaja. Tvrdia, že autorské práva patria im. Podľa informácií denníka Plus JEDEN DEŇ však zrejme neuspejú, lebo Labo mal túto otázku ešte pred smrťou právne vyriešiť.

Jeho kniha zatiaľ neláme rekordy v počte predaných výtlačkov.

Hovorkyňa litoměřického biskupstva Jana Michálková na túto tému povedala: „Biskup litoměřický Mons. Jan Baxant sa nebude v médiách vyjadrovať k žiadnej svojej súkromnej korešpondencii.“ Biskup pritom svoj list napísal na hlavičkovom papieri biskupstva. Na otázky nereagoval ani banskobystrický biskup Chovanec.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/Iris Kopcsayová 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Exkluzívne: Štyri tajné listy, v ktorých biskupi kydali na Bezáka
Plus JEDEN DEŇ/Iris Kopcsayová