Gabčíkovo bude od nového roka mestom: Pomohli k tomu azylanti?

25. novembra 2015, 13:47
Tip redakcii

Gabčíkovo sa konečne dočká. Nový rok privíta dedina obrovskou zmenou, ktoré sa bude týkať nielen mesta, mali by to pocítiť aj občania. Silvester bude pre obyvateľov Gabčíkova v znamení veľkolepých osláv. Dedina sa mení na mesto.

Gabčíkovo privíta nový rok zásadnou zmenou.

Gabčíkovo privíta nový rok zásadnou zmenou.

Autor: Ilustračná, Plus JEDEN DEŇ/Matej Kalina

Tohtoročný Silvester bude pre obyvateľov Gabčíkova mimoriadne významný, starosta Iván Fenes očakáva veľkolepé oslavy. Od 1. januára sa totiž podľa rozhodnutia poslancov NR SR z obce Gabčíkovo stane mesto.

„Dlhšiu dobu sme sa o to usilovali. Už moji predkovia v 80. rokoch chceli dosiahnuť, aby sa obec stala mestom. V roku 1998 sme usporiadali referendum, žiaľ, bolo neplatné, nakoľko k urnám prišlo len 47 percent voličov. Tí, čo prišli, hlasovali na 99 percent za to, aby Gabčíkovo s takmer 5400 obyvateľmi bolo mestom,“ priblížil Fenes.

Dopomohli im azylanti?

Dodal, že mestský charakter Gabčíkova sa už buduje niekoľko rokov, pričom žiadosť o zmenu podali pred dvoma rokmi. „Samozrejme sú aj neprajníci, ktorí nás obviňujú, že mestom sa staneme po dohode s  ministrom vnútra za prijatie migrantov v území našej obce,“ pokračoval.

Pripomenul, že ubytovacie zariadenie, kde sú umiestnení dočasní rakúski azylanti, nie je majetkom Gabčíkova, ale patrí Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Starosta zdôraznil, že tento krok podporí nie len Gabčíkovo, ale aj okolité obce.

„Myslím tu na nové pracovné príležitosti a rozvoj turizmu. Nejde len o formálnu záležitosť, že vymeníme tabuľu na obecnom úrade. Sme administratívnym a kultúrnym centrom, zabezpečujeme niektoré služby aj pre obyvateľstvo okolitých obcí, máme s nimi zabezpečené dopravné spojenie a v časti územia obce je mestský charakter zástavby,“ povedal.

 
Autor: Pluska.sk/ip, TASR 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Gabčíkovo bude od nového roka mestom: Pomohli k tomu azylanti?
Pluska.sk/ip
TASR