Gašparovič: Moje názory vždy akceptovali doma aj v zahraničí

21. decembra 2013, 10:40
Tip redakcii

Slovenský prezident Ivan Gašparovič vraví, že právomoci, ktoré má v súčasnosti prezident, sú dostatočné. Veľkú úlohu zohráva podľa neho prezident v zahraničí.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič vrátil zákony Dzurindovi, Radičovej aj Ficovi.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič vrátil zákony Dzurindovi, Radičovej aj Ficovi.

Autor: EMIL VAŠKO/Plus JEDEN DEŇ

Také právomoci hlavy štátu, aké jej dnes dáva ústava, sú dostatočné, tvrdí prezident Ivan Gašparovič.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, prezident kontroluje vládu, a to tým, že posudzuje zákony. Veľkú úlohu podľa Gašparoviča zohráva náš najvyšší ústavný činiteľ aj v zahraničnej politike.

"Moje názory boli vždy akceptované a dokázal som ich presadiť aj v zahraničí aj doma," uviedla hlava štátu.

O právomoc viac

Gašparovič by však privítal, keby prezident získal právomoc predkladať zákony. Často sa podľa jeho slov stáva, že ani vláda, ani opoziční a koaliční poslanci nevedia prísť so zákonom, ktorý by bol potrebný.

"A tu by mohol prezident dať svoj názor vo forme zákona. Zasa by o tom rozhodovali poslanci a možno by ho neakceptovali, ale dostalo by sa do povedomia verejnosti, že tento problém už aj bol v parlamente a iniciatíva zdola by mohla prinútiť vládu alebo poslancov, aby sa k takému zákonu vrátili," vysvetlil Gašparovič.

Zákony vrátil pravici aj ľavici

V prípade, že by prezidentovi zákon neschválili, žiadne napätie by to podľa Gašparoviča nevyvolávalo. Ako dodal, sám odmietol podpísať množstvo zákonov a nič sa nestalo.

"Keď si zoberiete, koľko zákonov som vrátil Dzurindovi, Radičovej aj Ficovi, zistíte, že tam nie je skoro žiadny rozdiel," ukončil.

 
Autor: SITA 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Gašparovič: Moje názory vždy akceptovali doma aj v zahraničí
SITA