Gejza Šlapka na komunizmus nedá dopustiť: Všetko ide k horšiemu

21. augusta 2012, 20:00
Tip redakcii

Presne 21. augusta 1968 uzatvorila okupácia Československa reformný proces. Ako sa na tieto udalosti, ako aj na súčasnosť pozerá vtedajší komunistický pohlavár – najvyšší predstaviteľ bratislavských komunistov Gejza Šlapka (84)?

GEJZA ŠLAPKA: Na komunistickú éru nedá ani dnes dopustiť

GEJZA ŠLAPKA: Na komunistickú éru nedá ani dnes dopustiť

Autor: MATEJ KALINA/PLUS Jeden deň

Uplynulo 44 rokov od vpádu spojeneckých vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Myslíte si, aj odstupom tých rokov, že to bolo správne?
– Môžu kritizovať bývalý režim, lebo mal aj nedostatky, ale v jednej veci bol neprekonateľný. A to v sociálnych otázkach! Ten režim myslel na mladých ľudí, starých ľudí aj na šport. Skrátka na to základné, čo bolo treba. Porovnajte to s dneškom.

Ale pripúšťate, že aj komunisti robili mnohé chyby.
– Ale však som to priznal v prvej vete, že možno nás kritizovať za kadečo. Malo to svoje nedostatky. Však odrazu sa nedá všetko zmeniť. Náš systém trval 40 rokov. Tento nový trvá už 20 rokov a všetko ide k horšiemu.

Stretávate sa aj v súčasnosti s niektorými vysokými funkcionármi bývalého režimu?
– No však už ich nie je veľa. Ale ja som komunistom zostal. Ja som základom organizácie. Ja som neprevrátil kabát. Nemal som na to dôvod a ani teraz nemám, pretože moje presvedčenie v týchto sociálnych otázkach sa nezmenilo. Je nemám dôvod meniť sa.

Čo sa stalo 21. augusta

1968 Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968 bol reakciou Moskvy na obrodný proces dubčekovského vedenia KSČ. Polmiliónové vojsko s 5-tisíc tankmi obsadilo väčšinu strategických miest po celej krajine. Pri okupácii zahynulo 108 ľudí. Napriek obrovskému odporu verejnosti vojská Varšavskej zmluvy potlačili československý pokus o reformu socializmu, známu ako Pražská jar. Vojská zatkli vedúcich československých predstaviteľov Dubčeka, Smrkovského, Černíka a ďalších a odviezli ich do Moskvy. Vstup spojeneckých vojsk začal smutne známu éru normalizácie, ktorá trvala až do novembra 1989. Invázne jednotky zostali v krajine až do roku 1991.

 
Autor: PLUS Jeden deň/Rasťo Michalko 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Gejza Šlapka na komunizmus nedá dopustiť: Všetko ide k horšiemu
PLUS Jeden deň/Rasťo Michalko