Ivana Boórová a jej mama vyhrali bitku: Tu by mali bývať

19. novembra 2012, 00:50
Tip redakcii

Je to na dobrej ceste, no ešte zďaleka nie je nič isté. Asi toľko by sa dalo povedať k prípadu Ivany Boórovej, ktorá už vyše dvoch rokov bojuje o svojich dvoch synov (4 a 3) s britským sociálnym úradom. Dnes by mali do Londýna doraziť kľúčové informácie, ktoré majú pomôcť uzavrieť vlečúcu sa kauzu.

O deti Boórovcov by sa mala starať babka.

O deti Boórovcov by sa mala starať babka.

Autor: JOZEF VOJČINIAK/Plus JEDEN DEŇ, TV Joj

Kráľovský súd verí, že najlepšie pre chlapcov bude, keď ich pridelia do opatery starej mame, a tá s nimi odcestuje do vlasti. Momentálne sa dolaďujú veľmi podstatné byrokratické náležitosti. Súd minulý piatok rozhodol, že chce vedieť presné detaily o pobyte a možnostiach detí na Slovensku.

To znamená, do ktorej škôlky budú chodiť, ktorého lekára, psychológa či ktorý sociálny úrad budú navštevovať. Tieto dokumenty by mali do sudcovej schránky doraziť dnes. Pokiaľ uváži, že je s nimi spokojný, oficiálne sa začne presun chlapcov, ktorý by sa mal zrealizovať do Vianoc. Sudca pošle svoje rozhodnutie obom stranám e-mailom.

Klamstvá od sociálneho úradu

Naďalej platí prísny zákaz informovať o prípade. Z dobre informovaného zdroja však poznáme podrobnosti z posledného pojednávania. Pani Studencová mala stretnutie s vnukmi naposledy 7. novembra. Sociálni úradníci však nezabezpečili tlmočníka, tak si na túto úlohu zohnala rodinnú známu.


Chlapci: Rodičom ich zobrali pred viac ako dvoma rokmi.
Foto: TV JOJ

„Keď mala stará mama stretnutie s chlapcami, priviedla si svoju dcéru, ktorá vystupovala ako prekladateľka,“ obvinila advokátka sociálneho úradu Ivanu Boórovú. Tá v tom čase nemala stretnutie povolené. V súdnej sieni nastal šum.

„Pane, rád by som túto skutočnosť poopravil. Nebola to jej dcéra, ale jej známa, ktorá sa, mimochodom, nachádza v tejto miestnosti,“ povedal britský obhajca pani Studencovej a ukázal na spomínanú dámu, ktorá to vzápätí potvrdila.

Vyzerá to tak, že právnici SS (Social Services) a adoptívnej rodiny už vedia, že nevyhrajú. Robia však všetky možné obštrukcie, aby súd – a tým aj presun chlapcov – čo najviac predĺžili.

Britský sudca: Je v Šamoríne škôlka a lekár?

Primátor Šamorína sa musí Britskému kráľovskému súdu zaručiť, že v meste majú lekárov i škôlky. Má tiež prisľúbiť, že Samko (3) a Martin (4) Boórovci dostanú po nástupe do škôlky a neskôr školy osobné asistentky. Primátor Gabriel Bárdoš požiadavkám súdu vyhovel. Písomne o tom včera informoval Centrum pre medzinárodnú právnu ochranu detí a mládeže.


Škôlka v Šamoríne: Miesta v nej zaručil deťom primátor.
Foto: Jozef Vojčiniak/Plus JEDEN DEŇ

Požiadavka vznikla v piatok, keď kráľovský súd chcel doplniť informácie o zdravotnej starostlivosti na Slovensku . „Otázky sú pre mesto Šamorín dehonestujúce. Napriek tomu sme urobili všetko pre to, aby odpoveď britskú stranu uspokojila,“ vysvetľuje Gabriel Bárdoš.

Primátor si osobne skontroloval, kde budú chlapci po návrate na Slovensko bývať. „Stará mama oboch detí Eleonóra Studencová býva v štvorizbovom byte štandardnej kategórie. V byte majú Samko a Martin trvalé bydlisko. Byt pre deti vyhovuje ich potrebám,“ hovorí primátor.

Dostanú aj asistentky

Primátor sa rozhodol osobne garantovať aj neštandardnú požiadavku Britského kráľovského súdu. „V škôlke, kam deti umiestnime, a neskôr aj v škole, im pridelíme asistentky,“ uisťuje šamorínsky primátor. Britský súd sa tiež zaujíma, či majú v Šamoríne odborného lekára v odbore ORL.

„Vraj jeden z chlapcov má problém s uškom. Chcú vedieť, či ho má kto v Šamoríne liečiť. Tak som ich uistil, že u nás máme detských lekárov. V našej poliklinike je aj množstvo odborných ambulancií. Medzi nimi nechýba ani ušno-krčný lekár,“ dodal primátor Gabriel Bárdoš.

Centrum pre právnu ochranu ani stará mama Eleonóra Studencová sa nevyjadrujú. Zakázal im to Britský kráľovský súd. „Zákaz platí do mája. Musíme ho rešpektovať,“ povedala nám Zuzana Hrčková z Centra právnej ochrany mládeže a detí v zahraničí.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/red, pror 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
 
Ivana Boórová a jej mama vyhrali bitku: Tu by mali bývať
Plus JEDEN DEŇ/red
pror