Jedna zdravotná poisťovňa sa zatiaľ nekoná, ministerka Zvolenská ju odkladá

08. októbra 2013, 00:00
Tip redakcii

Žiadne zlučovanie ani vyvlastňovanie. Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská priznala, že proces vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne je prerušený. Tvrdí, že pre finančnú situáciu. Podľa politológa za tým môžu byť aj prezidentské voľby, keďže nápad nevyvolal u ľudí práve nadšeni

MINISTERKA  ZVO LENSKÁ:  Od zlučovania  poisťovní  ustúpila.

MINISTERKA ZVO LENSKÁ: Od zlučovania poisťovní ustúpila.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/JÚLIUS DUBRAVAY

Podľa pôvodných plánov sme mali byť v jednej štátnej poisťovni už od začiatku budúceho roka. Proces však zastavili. Ministerka to zdôvodňuje ekonomickou situáciou.

Nie sú peniaze

„V prvom rade musíme vedieť, že to máme vykryté,“ tvrdila v diskusnej relácii s tým, že zatiaľ neminuli na unitárny systém ani jedno euro. Zákon, ktorý vytvára rámec na zjednotenie, je už podľa ministerky pripravený.

Problém v ňom vidí šéf zdravotníckeho výboru Viliam Novotný: „Nevedia, ako definovať verejný záujem.“ Podľa neho nemôže byť definovaný tým, že ho určí vláda. Ako dopĺňa, podľa odhadov mala stáť jedna zdravotná poisťovňa 400 až 500 miliónov eur, ktoré teraz naozaj nie sú.

Ohrozenie arbitráží?

„Nedostatok zdrojov v rezorte je argument, ktorý prijme každý. Osobne si myslím, že skutočným dôvodom zastavenia je neexistencia verejného záujmu,“ hovorí právna poradkyňa Inštitútu zdravotnej politiky Jana Martinková.

„Žiaľ, ministerstvo si túto skutočnosť uvedomilo, až keď malo neoddeliteľnú podmienku „vyvlastnenia“ odôvodniť v transformačnom zákone.“ Ďalším motívom môžu byť aj arbitráže, ktoré proti Slovensku poisťovne vedú a žiadajú v nich desiatky miliónov eur.

Nezískali popularitu

„Nepochybne by unitarizácia mohla mať vplyv aj na ne, ale táto skutočnosť iste nebola rozhodujúcou okolnosťou,“ myslí si tiež Martinková.

Politológ Ján Baránek však tvrdí: „Cena bola dosť vysoká a verejnosť nebola z návrhu nadšená. Bol by to nepopulárny krok a blížia sa prezidentské voľby. Predpokladám, že do volieb sa nič diať nebude.“

Vláda pritom na začiatku roka odobrila vyhlásenie výberového konania na poradcu pri zlučovaní poisťovní a dala naň finančný limit 2,85 milióna eur bez DPH.

Súťaž však doteraz nevypísali. Na Slovensku sú v súčasnosti dve súkromné poisťovne, Union a Dôvera, a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/jb 
 
Aplikácie 7 plus

 
 
Jedna zdravotná poisťovňa sa zatiaľ nekoná, ministerka Zvolenská ju odkladá
Plus JEDEN DEŇ/jb